Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá ekonomika nabírá s koncem roku na síle

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dnes ráno byla publikována říjnová statistika německých podnikových objednávek. Po nečekaném meziměsíčním propadu v září se za říjen čekal v průměru vzestup o 0,6 % m/m. Výsledek ale překonal veškerá tržní očekávání. Německé podnikové objednávky zaznamenaly během října vzestup o 4,9 % m/m, nejvíce od července 2014.

V meziročním vyjádření dosáhl růst německých podnikových objednávek 6,3 %, nejvíce od loňského června. Po slabších letních měsících je tak podzim ve znamení výrazného zrychlování aktivity v německé ekonomice, což naznačují i další předstihové indikátory. Pozitivní zpráva je, že rostou především objednávky investičního zboží. Ty se v říjnu meziročně připsaly 7,2 %. Zatímco za třetí čtvrtletí zaznamenala německá ekonomika reálný růst o pouhých 0,2 % mezičtvrtletně, vyhlídky pro závěrečné tři měsíce roku jsou více než optimistické. Náš odhad počítá s více než půlprocentním vzestupem německé ekonomiky.Lepšící se kondice našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera je samozřejmě dobrou zprávou i pro český průmysl, a potažmo celou ekonomiku.Pokles meziročního tempa růstu české ekonomiky pod dvě procenta ve třetím čtvrtletí (konkrétně na 1,9 %) by měl znamenat dosažení lokálního dna. V závěrečném čtvrtletí letošního roku bude meziroční růst české ekonomiky vyšší. Naše prognóza činí 2,4 %. Informuje Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Komerční banka.

Témata:  ekonomika Německo

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.