Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá ekonomika nabírá s koncem roku na síle

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dnes ráno byla publikována říjnová statistika německých podnikových objednávek. Po nečekaném meziměsíčním propadu v září se za říjen čekal v průměru vzestup o 0,6 % m/m. Výsledek ale překonal veškerá tržní očekávání. Německé podnikové objednávky zaznamenaly během října vzestup o 4,9 % m/m, nejvíce od července 2014.

V meziročním vyjádření dosáhl růst německých podnikových objednávek 6,3 %, nejvíce od loňského června. Po slabších letních měsících je tak podzim ve znamení výrazného zrychlování aktivity v německé ekonomice, což naznačují i další předstihové indikátory. Pozitivní zpráva je, že rostou především objednávky investičního zboží. Ty se v říjnu meziročně připsaly 7,2 %. Zatímco za třetí čtvrtletí zaznamenala německá ekonomika reálný růst o pouhých 0,2 % mezičtvrtletně, vyhlídky pro závěrečné tři měsíce roku jsou více než optimistické. Náš odhad počítá s více než půlprocentním vzestupem německé ekonomiky.Lepšící se kondice našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera je samozřejmě dobrou zprávou i pro český průmysl, a potažmo celou ekonomiku.Pokles meziročního tempa růstu české ekonomiky pod dvě procenta ve třetím čtvrtletí (konkrétně na 1,9 %) by měl znamenat dosažení lokálního dna. V závěrečném čtvrtletí letošního roku bude meziroční růst české ekonomiky vyšší. Naše prognóza činí 2,4 %. Informuje Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Komerční banka.

Témata:  ekonomika Německo

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy