Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodej automobilů výrazně zpomalil

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tržby v maloobchodě (bez prodejů aut) v říjnu zaostaly za očekáváním trhu, když vzrostly o 2,0 %. Po očištění o nižší počet pracovních dní (letošní říjen měl o jeden pracovní den méně) vzrostly maloobchodní tržby o 3,1 y/y.

Spotřební návyky domácností zůstaly stejné jako v minulých měsících, dynamika výdajů však byla slabší. Díky nižším cenám domácnosti více utrácely za pohonné hmoty (5,8 y/y). Rostoucí kupní síla umožňuje spotřebitelům vydávat peníze i za zboží, které nutně nepotřebují, což se projevuje v nárůstu prodejů nepotravinářského zboží. Ty v říjnu meziročně vzrostly o 5,7 %. Prodeje potravinářského zboží pak stouply o 1 %.

Největší zklamání přinesl vývoj reálných tržeb za prodeje a opravy motorových vozidel. Ty v říjnu vzrostly pouze o 0,8 % y/y (po zářijových 4,0 %).Podle našeho názoru se však jedná spíše o výkyv než o nový dlouhodobý trend.

Podle našeho očekávání by se v následujících měsících mělo maloobchodu dařit. Nezaměstnanost se nachází na historicky nejnižších úrovních, přičemž výrazně rostou i reálné mzdy. Ty ve třetím čtvrtletí předčily veškerá očekávání, když si polepšily o 4 %. V nominálním vyjádření mzdy vyskočily dokonce o 4,5 % y/y (v korunovém vyjádření o 1170 CZK).  Růst maloobchodu by se měl promítnout i do vývoje HDP. Za celý letošní rok předpokládáme, že spotřeba domácností vykáže růst o 2,4 %, čímž přispěje do růstu HDP 1,1 pb. Informuje Jana Steckerová,Ekonom, Komerční banka.

Témata:  auta

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 11:51

14. ledna 2026 11:40

Byt za miliony, ve kterém se sotva otočíte. Nový trend pražského bydlení

Nové byty v Praze se dlouhodobě zmenšují a developerský trh se stále více orientuje na investiční jednotky. Podle realitního makléře Jakuba Kalába se v praxi objevují i novostavby s jednotkami o velikosti pouhých 16 metrů čtverečních s cenovkou v řádu několika milionů korun. Také data Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) poukazují na nový trend – průměrná velikost bytů v nabídce klesá, zatímco ceny dále rostou.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato, stříbro i bitcoin padají: Trumpův vybraný šéf Fedu slibuje zázraky na počkání

Proč padá zlato, stříbro i bitcoin? Fundamentálně proto, že Kevin Warsh, vybraný prezidentem USA Donaldem Trumpem do čela americké centrální banky, má plány, jak ozdravit dolar natolik, že by byl dlouhodobě udržitelný coby nakonec dokonce deflační měna. Takže tím by z velké části odpadla nutnost investovat do jiných deflačních aktiv, jako je právě zlato, stříbro či bitcoin.