Stříbro má velký potenciál. Kdo ho nejvíce těží?

Stříbro můžeme v dnešní době označit jako extrémně podhodnocený drahý kov. Jeho cena se stále drží na relativně nízké úrovni a přináší tedy velmi dobrou investici, která je dostupná i drobným investorům. Potenciál růstu je obrovský, stříbra ubývá, průmysl navyšuje spotřebu, neustále roste investiční poptávka. V tomto roce stříbro rostlo o cca 44 %. I poměr ceny ke zlatu se snížil. Dnes na jednu unci zlata připadá cca 68 uncí stříbra, ještě loni to bylo 80. Stříbro má velký potenciál. Kdo ho nejvíce těží? Zde je 10 největších světových producentů tohoto kovu. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

Stříbro, ilustrační fotografie

Podle nejnovějších odhadů z United States Geological Survey (USGS, americká nezávislá vědeckovýzkumná vládní agentura zkoumající geografii USA, přírodní zdroje a katastrofy) je na prvním místě za rok 2015 co se týče produkce Mexiko, dále Čína a třetí Peru.

1. Mexiko
Důlní produkce: 5 400 metrických tun

Mexiko zůstalo v roce 2015 na první pozici největšího světového producenta stříbra. Jeho produkce se zvýšila o 400 metrických tun (MT) a celkově činila 5 400 MT. V Mexiku se ve státě Zacatecas nalézá největší stříbrný důl na světě Fresnillo, kde probíhá těžba již od roku 1824 a který patří k nejproduktivnějším stříbrným dolům světa. V dubnu 2016 vydala společnost svou výrobní zprávu za období tří měsíců, tedy do 31. března 2016 a ohlásila, že je na dobré cestě k udržení vedoucí pozice i za celý rok 2016. Produkci chce udržet na 49 až 51 milionu uncí stříbra. Cílem je do roku 2018 dosažení výroby až 65 milionů uncí ročně. Produkce dalšího dolu, Penasquito, se v roce 2016 odhaduje na 22 až 24 milionů uncí.

2. Čína
Důlní produkce: 4 100 metrických tun

Již v roce 2002 byla Čína čtvrtým největším světovým producentem stříbra. Od té doby se produkce v zemi stále zvyšuje a vloni se vyhoupla až na druhou pozici hned za Mexiko. Tento nárůst je podle institutu důsledkem rozvoje další těžební činnosti, které se začala zvyšovat od roku 2012. Téměř 95 procent čínské produkce stříbra bylo vedlejším produktem jiných těžebních projektů.

3. Peru
Důlní produkce: 3 800 metrických tun

Kromě toho, že Peru v roce 2015 představuje třetího největšího producenta stříbra, má země také největší známé zásoby stříbra. S 120 000 MT má obrovské množství nevyužitého potenciálu, což by mohlo zemi v budoucnu posunout na první místo v žebříčku. Většina peruánského stříbra pochází z dolu Antamina, který se nachází na severu země. V tomto dole, který produkuje více stříbra než kterýkoliv jiný v zemi, je především dolována měď a stříbro je druhotný produkt těžby.

4. Austrálie
Důlní produkce: 1 700 metrických tun

Rozdíl mezi produkcí Peru a Austrálie je docela velký, a to 2 100 MT. V roce 2015 činila produkce 1 700 MT. Těžba stříbra má v Austrálii bohatou historii. Největší světová těžařská společnost BHP Billiton je v provozu již od roku 1920. Dnes je nadnárodní těžební společností, která má umístěné projekty po celém světě. V Austrálii je největším producentem stříbra a provozuje jeden z největších světových dolů Cannington v Queenslandu, který produkuje více stříbra než jakýkoliv jiný důl v zemi.

5. Chile
Důlní produkce: 1 600 metrických tun

Chilské doly vychrlily v roce 2015 kolem 1 600 MT stříbra. Byl to nárůst o cca 300 MT oproti roku 2014. Tento posun zajistil Chile páté místo, předtím se pohybovala na sedmém. Ke zvyšování produkce by mohlo dojít i v budoucnu. V loňském roce organizace Economic Development Agency (EDO), která se zaměřuje na hospodářský rozvoj regionů, oznámila nový program zaměřený na zvýšení těžby v zemi. To by mělo spočívat ve zlepšení energetické účinnosti a ve snižování nákladů.

6. Rusko
Důlní produkce: 1 500 metrických tun

V roce 2014 patřila Rusku pátá pozice, ale vloni došlo k poklesu na šesté místo, protože jeho produkce poklesla z 1 700 MT na 1 500 MT. Zásoby stříbra nejsou známy, ale i tak země zůstává po mnoho let v TOP 10 zemí světa. Největším producentem v zemi je těžební společnost Polymetal, která provozuje čtyři z pěti největších stříbrných dolů v Rusku. V loňském roce vyprodukovalo 7,2 milionu uncí stříbra.

7. Bolívie
Důlní produkce: 1 300 metrických tun

Produkce v této jihoamerické zemi zůstala mezi roky 2014 až 2015 stabilní a pohybovala se na 1 300 MT. Nicméně chilský skok na pátou pozici odsunul Bolívii ze šesté příčky na sedmou. V této zemi je také prostor pro expanzi. Je zde několik stříbrných dolů, a to zejména v oblasti Potosi, kde se také nachází největší důl San Cristobal.

8. Polsko
Důlní produkce: 1 300 metrických tun

Také naši severní sousedé patří do přední desítky producentů stříbra. Polsku patří osmé místo, produkce se pohybuje kolem 1 300 MT. KGHM Polska Miedź (Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) je polská těžební a metalurgická společnost, zaměřená zejména na těžbu a zpracování stříbra a mědi. Tato společnost je trvale jedna z nejvýznamnějších světových společností produkujících stříbro.

9. USA
Důlní produkce: 1 100 metrických tun

Spojené státy vyprodukovaly 1 100 metrických tun stříbra, přičemž výroba zaznamenala mírný pokles oproti roku 2014. Aljaška a Nevada produkují více stříbra než ostatní státy unie. Největším producentem je společnost Coeur d'Alene Mines Corporation. Coeur udržuje projekty v USA spolu s dalšími stříbrnými doly v Jižní Americe a Austrálii. Na konci letošního dubna vydala společnost čtvrtletní zprávu, kde oznámila produkci stříbra 3,4 milionu uncí.  

10. Kanada
Důlní produkce: 500 metrických tun

I když je Kanada domovskou základnou pro společnost Silver Corp a několik dalších, které se zabývají těžbou stříbra, samotná země neprodukuje tak velké množství. Důvodem je to, že kanadské společnosti mají tendenci udržovat projekty a těžbu v jiných zemích světa. I tak produkce mírně rostla z 493 MT v roce 2014 na 500 MT v roce 2015.

Témata: stříbro

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky