5 tipů, jak ušetřit za energie až tisíce ročně

Na trhu je v současné době celá řada dodavatelů elektřiny a plynu, kteří se perou o zájem zákazníků a lákají na nejrůznější akce. Orientovat se v cenách energií ale není, obzvláště pro starší občany, snadné. Nedostatek zájmu nebo informací ovšem může být pro odběratele energií značně nevýhodný. Právě pasivní zákazníci, kteří berou měsíční složenku za energie jako samozřejmost, totiž mohou hodně prodělat. Změna dodavatele přitom nemusí být nijak náročná. Pozor je ale třeba dát na několik základních věcí. V následujícím článku vám proto poradíme, jak při změně dodavatele postupovat i na co si dát pozor.

Ilustrační fotografie
reklama

Reklamy i odborníci v médiích tvrdí, že ceny energií klesají. Slevy energetických společností, ovšem často platí pouze pro nové zákazníky. Pro ty stávající se většinou nic nemění, odběratelé se smlouvami na dobu určitou si dokonce mohou připlatit. Biti jsou pak dle odborníků především ti, kteří se o změny na trhu nezajímají nebo nemají možnost si aktuální ceny zjistit. „Obecně jsou ohroženi senioři a starší lidé, kteří buď nemají možnost detailně zkoumat podmínky jednotlivých společností, které najdeme na internetu, nebo jejich nabídkám nerozumí. Ve výsledku tak mohou každý rok připlácet i přes to, že se jejich příjmy nezvyšují,“ říká Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, jež nabízí svým klientům odborné finanční poradenství i optimalizaci výdajů. Být aktivní se při hledání úspor totiž vyplatí: pokud se po možnostech slev ptát nebudete, žádný dodavatel vám je dobrovolně nenabídne.

Tip č. 1: Smlouvu kontrolujte alespoň jednou ročně

Pokud chcete být vždy perfektně informovaní, kontrolujte si výhodnost své smlouvy každý rok, a to ideálně bezprostředně po vyúčtování. Zkontrolujte, zda vaše roční výdaje odpovídají smluveným podmínkám a porovnejte svoji fakturu s nabídkami jiných dodavatelů. Na pozoru se vyplatí být také v okamžiku, kdy média informují o výrazných změnách v ceně energií, nebo když vás dodavatel upozorní, že se smluvní podmínky mění. Pro zjištění aktuálně nejvýhodnějších nabídek a jejich srovnání pak můžete využít některou z kalkulaček energií, jichž je na internetu celá řada.

Tip č. 2: Nenaleťte lákavým reklamám

Ani v případě, že naleznete výhodnější nabídku dodávky energií, však nejednejte zbrkle. Lákavé úspory v podobě desítek procent ročně nemusejí být vždy reálné. Cena energií se totiž vždy skládá ze dvou částí. Zatímco obchodní složka ceny energie se skutečně může snižovat a dodavatel ji může ovlivnit, státem regulované položky, které každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad, ovlivnit nelze. V případě plynu tvoří regulované položky zhruba 25 % z celkové ceny, v případě elektřiny se ale může jednat až o 70 %, ušetřená částka tudíž nemusí být zdaleka tak vysoká, jak se může na první pohled zdát. Pokud vám tedy nový dodavatel slibuje, že ušetříte až 10 % z částky, kterou platíte dnes, uvědomte si, že šetření se týká pouze jedné složky z celkové ceny energií. „Na podmínky a možný vývoj ceny je dobré se ptát dopředu. Některé společnosti totiž o možnosti zvýšení regulovaných položek vůbec neupozorňují. I přes zdánlivě výhodnější nabídku se tak může stát, že zákazník nakonec zaplatí za energie více,“ upozorňuje Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.

Tip č. 3: Zjistěte si vše o vaší současné smlouvě

Pokud vážně uvažujete o změně dodavatele energií, připravte se na tento krok dopředu a zjistěte si, jaké závazky k současnému dodavateli máte. Odstoupení od smlouvy na dobu neurčitou by neměl být problém, v případě smluv na dobu určitou je ale třeba její vypovězení dobře naplánovat. Zajímejte se proto o to, jak dlouho dopředu je nutné podat nesouhlas s prodloužením smlouvy, a všechny dokumenty včas vyplňte. V opačném případě vám totiž společnost smlouvu automaticky prodlouží, a to minimálně na další rok. U všech druhů smluv poté počítejte s určitou výpovědní lhůtou. Ta se u každého dodavatele liší, pohybuje se tak od jednoho měsíce až do půl roku.

Tip č. 4: Zvažte podobu nové smlouvy

Ceny energií se vyvíjejí poměrně rychle, obecně se proto nedoporučuje upisovat se jedinému dodavateli na dlouhou dobu. Každý druh smlouvy ovšem přináší určité výhody i nevýhody. Smlouvy na dobu určitou mohou lákat dočasně nižší cenou energií, doba zvýhodněných cen je ale často velmi krátká a po jejím skončení zaplatíte standardní cenu. Je proto dobré si vypočítat, jak moc se vám slibované úspory vyplatí. Někteří dodavatelé poté nabízejí dlouhodobou garanci fixace ceny, která zůstane nezměněná bez ohledu na vývoj trhu. Tato varianta je vhodná zejména pro lidi, kteří hledají jistotu a nevadí jim, že za několik měsíců jejich tarif nebude ten nejvýhodnější. Uživatelé, kteří sledují dění na trhu a hledají vždy tu nejlepší nabídku, naopak ocení smlouvy na dobu neurčitou, které umožní zákazníkovi odejít v podstatě kdykoliv. Ukončit odběr je tudíž možné kvůli jiné konkurenční nabídce, ale i v případě zvýšení ceny komodity nebo změny podmínek.

Tip č. 5: Na změnu dodavatele navažte dalšími úsporami

V případě, že nevíte, jakého z dodavatelů energií zvolit, všímejte si i dalších výhod, které vám jednotlivé společnosti nabízejí. Ohled tak berte na rozsah poskytovaných služeb, administrativní poplatky, smluvní pokuty i výpovědní podmínky. Zvažte také, jaké bonusy vám daná společnost může nabídnout. Na úspory získané změnou dodavatele pak navažte i dalšími změnami. Investovat se vyplatí do zateplení domu nebo nového kotle, jistou úsporu ale může přinést i výměna žárovek.

Témata: energetika
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky