Nafta v EU zdražila o padesátník. V Česku cena na začátku září klesla

Průměrné ceny motorové nafty v EU podle statistik Evropské komise na začátku září rostly. Oproti srpnu litr nafty podražil o 49 haléřů na 30,77 Kč/l. Česká republika patří do pětice států, ve kterých byl vývoj opačný. Cena nafty u nás oproti srpnu poklesla o 19 haléřů na 27,76 Kč/l.

Ilustrační fotografie
reklama
  • Cena nafty v EU rostla na začátku září průměrně o 49 haléřů v přepočtu na 30,77 Kč/l
  • Cena poklesla pouze v pěti státech EU včetně Česka, kde nafta zlevnila v průměru o 19 haléřů na 27,76 Kč/l.
  • Nejdražší nafta se tankuje ve Spojeném království, nejlevnější pak v Lucembursku. Rozdíl činí 11 korun za litr.

Co se týče sousedních států, v Německu jsou ceny na stejné úrovni jako v srpnu. U našich rakouských sousedů se cena zvýšila o 42 haléřů a na Slovensku rostly ceny nafty nadprůměrně o 64 haléřů. „V Polsku, které tradičně patří mezi trhy s nejnižší cenou nafty, jsme v září zaregistrovali třetí nejvyšší růst průměrných cen v rámci EU. Litr nafty zde podražil o 1,1 Kč,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která analyzuje vývoj cen nafty v EU. „Kromě Polska, kde se motorová nafta i přes srpnové zdražení dá pořídit v průměru o 1,28 Kč/l levněji než v Česku, je nafta v ostatních sousedních státech dlouhodobě dražší,“ dodává Damir Duraković. Ve srovnání s tuzemskem si řidiči v Rakousku průměrně připlatí 47 haléřů za každý litr. Na Slovensku stojí litr o 91 haléřů více, v Německu je dražší dokonce o 1,34 Kč/l.

V rámci EU se nafta v úvodu září tankuje nejlevněji v Lucembursku (25,43 Kč/l) a nejdráž ve Spojeném království (36,54 Kč/l). Rozdíl je tak přes 11 korun na litr.

O metodice srovnání cen nafty v EU

Evropské komisi data prostřednictvím Českého statistického úřadu reportuje každé pondělí 1 475 čerpacích stanic v ČR, tedy vzorek 40 % veškerých veřejně dostupných čerpacích stanic v ČR. Jde o vážené průměry (tedy zohledňující, jaké množství paliva bylo čerpáno na jednotlivých čerpacích stanicích za jeden rok). Axigon následně data zpracovává a komentuje.

 

Témata: pohonné hmoty

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky