Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňový bonus nechce za stravenky vyměnit téměř nikdo

Daňový bonus nechce za stravenky vyměnit téměř nikdo

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Daňový bonus jako náhradu za podporu zaměstnaneckého stravování odmítá 93 procent ekonomicky aktivních Čechů. Vyplývá to z v pátek zveřejněného průzkumu společnosti Factum Invenio, který se dotazoval na chystanou daňovou reformu ministra Miroslava Kalouska (TOP 09).

"Podpora zaměstnaneckého stravování představuje mezi českými zaměstnavateli a zaměstnanci nejrozšířenější benefit. Je tedy logické, že tento systém má mezi zaměstnanci velké množství zastánců. Více než devět z deseti dotázaných (93,1 procenta) se domnívá, že stát by měl zaměstnanecké stravování prostřednictvím daňového zvýhodnění podporovat," uvedlo Factum Invenio.

Podle návrhu, který projednává sněmovna, mají daňová zvýhodnění stravenek a příspěvků na podnikové stravování skončit. Výměnou za ně mají všichni zaměstnanci dostat daňový bonus ve výši 250 korun měsíčně, tedy 3000 korun za rok.

"Dnes ale dostávají zaměstnanci od zaměstnavatele příspěvek na stravování v průměrné výši devět tisíc korun ročně, o ten by většina zaměstnanců přišla. Daňový bonus jako náhradu za podporu zaměstnaneckého stravování proto odmítla drtivá většina (92,9 procenta) ekonomicky aktivních obyvatel," dodala agentura.

Zda podpora stravenek a závodního stravování skutečně skončí, zatím není jasné. Zatímco TOP 09 myšlenku prosazuje, ODS je u ní rozpolcená a Věci veřejné jsou zásadně proti – stejně jako opoziční ČSSD a KSČM. Vláda sice konec výhody schválila, koalice o tomto bodu ale ještě dál vyjednává

Témata:  stravenky

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.