Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na trhu se objevují auta zatopená při povodních v Německu a Francii

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na českém trhu už se začínají objevovat auta zatopená při nedávných záplavách v Německu a ve Francii. Koupě takové ojetiny se ale rozhodně nevyplatí - auto je prakticky na odpis. Experti před takovou koupí rozhodně varují. Na situaci upozornil Český rozhlas.

V České republice se objevila první ojetá auta poškozená povodněmi ve Francii a Německu. Vyplavená vozidla mají často znehodnocený nejen interiér, ale také například elektroniku v motoru. Díky jejich nízké výkupní ceně se je pak snaží podvodníci vyčistit a co nejrychleji prodat jako běžnou ojetinu buď přes inzerát, nebo v autobazaru, informuje Český rozhlas.

Obchodníci důkladně zaplavené auto vyčistí a opraví nejvážnější závady. Nejčastěji se poškozená auta prodávají přes inzeráty a v autobazarech. U největšího prodejce ojetých aut v Dolních Chabrech evidují asi pět pokusů týdně.

Podle Miroslava Knapa z pražské mototechny zoxiduje hlavně elektroinstalace. „ABS špatně začne fungovat a načítat otáčky. Následně může docházet ke špatné nebo vůbec žádné aktivaci bezpečnostních pásů.“ Tyto závady na autě se mohou objevit klidně až za půl roku, varuje Český rozhlas.

Ale třeba od bahna nejde vyčistit všechno, jak tvrdí vedoucí výkupu ojetých vozidel z jednoho velkého českého autobazaru Petr Vaníček. Podle něho je dobré se podívat důkladně na palubní desku, nebo pod koberečky. A vyplatí se podle něj ke koupi ojetiny přizvat zkušeného mechanika.

Témata:  auta Povodně

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy