Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo připravilo pro obce návod, jak bojovat proti nelegálům

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Problém nelegálního hazardu, který je v současné době stále palčivý zejména pro zastupitele obcí, na jejichž území se nelegální herny stále častěji objevují, bude od nového roku řešit nový zákon o hazardních hrách. Do té doby však Ministerstvo financí přichází s metodickým doporučením pro obce, které obsahuje konkrétní informace a doporučené postupy v boji proti nelegálním hernám, které zaručí plné využívání dostupných právních nástrojů.

„Nástroje, kterými disponují obce v boji proti nelegálům, nejsou, až na výjimky, těmito obcemi optimálně využívány. Na příkladu integrované kontrolní akce, která proběhla na území Městské části Praha 5 a které jsem se osobně zúčastnil, je vidět, že tam, kde je snaha a vůle, je i řešení," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Kontrolu v nelegální herně provedl Úřad městské části Prahy 5 ve spolupráci s Ministerstvem financí, Celní správou a dalšími zainteresovanými složkami státní správy. Ačkoliv se provozovna vydávala za soukromý klub, kam je údajně umožněn vstup pouze členům klubu, postih ze strany obce nemine ani provozovatele pohostinského zařízení. Současně účinný zákon o loteriích totiž pod pojmem „provozování“ loterií a jiných podobných her rozumí činnosti související s vlastním provozem výherních automatů.

„Provozovatelé maskují nelegální provozování automatů za činnost spolku zcela zbytečně, protože hazardní hry bylo, je a bude možné provozovat pouze a výhradně na základě povolení vydaného Ministerstvem financí,“ doplnil Ondřej Závodský. Stejný názor mají i soudy, které v rámci trestních řízení uložily již řadu trestů, ať již ve formě odnětí svobody, zákazu činnosti nebo peněžitých trestů v řádech desítek tisíc. Ministerstvo financí metodické doporučení k postupu obcí proti nelegálnímu hazardu rozešle v nejbližších dnech prostřednictvím krajských úřadů k dispozici jednotlivým obcím.

Ministerstvo financí očekává, že ke zcela zásadnímu zlepšení situace přispěje zákon o hazardních hrách, který byl v minulých dnech schválen Senátem PČR, a který mimo jiné přináší posílení pravomocí Celní správy. Ta bude od 1. ledna 2017 oprávněna, na základě nového zákona, nejen vstupovat do „černých heren“, a to i za použití síly, ale i zabavovat nelegálně provozované automaty.

Témata:  Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

13. července 2026 17:01

Půjčka pro podnikatele: kdy se vyplatí sáhnout po rychlém řešení?

Podnikání je přesně o tom – o schopnosti reagovat rychle. Jenže rychlost stojí peníze, a peníze ne vždy přijdou ve chvíli, kdy je nejvíc potřeba. Znám to z vlastní zkušenosti: faktura odešla, ale peníze na účtu nejsou. Dodavatel čeká, nájemné se blíží a zákazník ještě nezaplatil. V takové chvíli půjčka pro podnikatele přestává být tabu a stává se čistě praktickým nástrojem.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi spojenci míří na miliardy ze světového fotbalu. Spor FIFA a UEFA se vyostřuje

Plán mezinárodní fotbalové asociace FIFA prodat soukromým investorům až dvacetiprocentní podíl ve společnosti, která bude soustřeďovat komerční práva na mistrovství světa a další soutěže, dává z čistě finančního hlediska smysl. Z pohledu „správy“ světového fotbalu, transparentnosti a oddělení politické a ekonomické moci však skýtá značná rizika.