EU došla trpělivost s Ruskem. Unijní státy chtějí ostřeji zakročit

V Evropském parlamentu vzniká rezoluce, podle níž by unijní státy měly ostřeji zakročit vůči prokremelské propagandě. Rezoluci připravila polská europoslankyně Anna Fotyga.

Diskuse: 11

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama

"Evropská komise by měla dozorovat podrobný průzkum účinnosti stávajícího financování a předložit návrh na pružné řešení, které by poskytlo přímou podporu nezávislým médiím. Také by měla povolit směrování dalších zdrojů směrem k organizacím, jako je Evropská nadace pro demokracii," píše se podle serveru Blesk v návrhu rezoluce.

"Europoslankyně Fotyga, předsedkyně výboru pro obranu a bezpečnost, připravila návrh rezoluce, jak se bránit této ruské dezinformační válce. Nejde jen o jejich média, ale i o ta česká, která to přejímají. Citují, co ruské troll factories napíšou. A dělají to s oblibou a nahánějí tak vodu na kremelský vodní mlýn," vysvětlil serveru člen výboru Jaromír Štětina (TOP 09).

Podle Štětiny je EU pro Rusko potenciálním nebezpečím a naopak. "Jestliže pan prezident Zeman proti tomu minimálně neprotestuje, nebo některé ty lži dokonce opakuje, tak to znamená, že kolaboruje s cizí mocností. To, co dělá, je veliké bezpečnostní riziko pro náš stát. Je to psychicky nemocný starý člověk," dodal.

Zvláštní tým, který má monitorovat ruskou i jinou zahraniční propagandu, připravuje i české ministerstvo zahraničí. Podle ministra vnitra Milana Chovance by tým měl zahrnovat zhruba 30 lidí, kteří budou sledovat manipulace prokremelských médií i aktivity na internetu či sociálních sítích. „Je potřeba na to reagovat, je potřeba minimálně vědět, jakou cestou se to vydává," komentoval pro Českou televizi šéf resortu.

V Česku v současné době fungují desítky proruských webů, jež vypadají profesionálně. Neprůhledná vlastnická struktura přitom vyvolává otázky nad tím, jak jsou financovány, podotkla televize s tím, že nově vytvořený tým má podle vnitra naučit úředníky lépe sdílet informace a rychleji upozorňovat na rizika, která můžou cílené dezinformace přinášet.

Loading...
Témata: EU | Rusko

Diskuze: EU došla trpělivost s Ruskem. Unijní státy chtějí ostřeji zakročit

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 11, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 11 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky