Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na cestě k Orwellovi: Dnes EET zítra bez hotovosti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Elektronická evidence tržeb (EET) je horké téma posledních dní. Existují stovky argumentů pro a stovky argumentů proti. Tento článek nemá být kritikou zavedení evidence jako takové jen sci-fi polemikou, kam až může státní kontrola zajít? Informuje Petr Vlasák, hlavní analytik, tginvest.cz.

Když se podíváme na severské státy nebo třeba Izrael. Všichni z nich jsou na vrcholku v počtu bezhotovostních transakcí. Také proto se v těchto státech sem tam hovoří o možnosti zavést pouze bezhotovostní platby. A co víc o podobném uvažovali i třeba Spojené státy. Americká centrální banka vydala v roce 1999 doporučující dokument s názvem „carry tax“, ve kterém byl návrh na zdanění hotovostních peněz v oběhu. 

Ono tento způsob by byl vůbec nejelegantnějším řešením, jak se hotovosti zbavit a umožnit tak vládě absolutní kontrolu nad oběživem. V praxi by to vypadlo následovně: Představte si, že každá bankovka je opatřena datem expirace. Ano, podobným datem spotřeby jako máme třeba na nápojích nebo sušenkách. Ve chvíli, kdyby došlo k datu expirace a vy byste měl bankovku u sebe, ztrácela by každým dnem na hodnotě až do její úplné bezcennosti. Tím by vlády zcela eliminovali hotovost, protože by to byla komodita, která by rychle ztrácela na hodnotě.

Kdyby například takové opatření před lety zavedl Kypr nebo Řecko, byly by jeho obyvatelé dneska už prakticky bez peněz. Uvalili by na všechny bankovky takové datum splatnosti, že by je časem všichni museli donést do banky a jim by se mnohem lépe „ukrajovala“ část majetku svých občanů na splacení dluhu. Měnová politika centrálních bank by se také prováděla o mnoho snáze. Jednoduše by mohli být zavedeny záporné úrokové sazby, protože by se žádný „run“ na banky prostě konat nemohl.

A jaký by byl argument? Jednoduchý, když stát vše uvidí, nebude se krást a všichni budou platit řádně daně. Přeci nebudou ti poctiví doplácet na ty nepoctivé. Ubyde krádeží, protože nebude co ukrást. Že vám to něco připomíná? Ano. Podobnou argumentaci dnes slýcháme u EET. Asi je správné, že budou podnikatelé platit správně daně, jen se bojím, aby to nemělo další orwellovské pokračování. 

Můžu připomenout svoji čerstvou zkušenost z Japonska. Tamní obyvatelé jsou více než kdo jiný nadšeni z technologií. Proto když jsem tam byl před deseti roky, tak všichni platili všude kartou. Oběd, nákup v trafice, jízdenku do MHD, lístky do kina prostě všechno. A dnes? Hotovost prožívá renesanci a kartu skoro nevidíte. Že by stejná obava, jakou dnes sdílím já?

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) platební karty

Aktuálně se děje

30. července 2026 13:49

Parkování u obchodních center má svá pravidla. Za chybu hrozí pokuta

Parkoviště u obchodních center a supermarketů bereme jako samozřejmost. Přijedeme, zaparkujeme, nakoupíme a odjedeme. Na první pohled jde o obyčejný prostor, kde „platí zdravý rozum“. Ve skutečnosti však jde o prostor, kde se střetává soukromé vlastnictví, pravidla silničního provozu i ochrana spotřebitele. Právě zde proto mnohdy vznikají nedorozumění a někdy i nepříjemné spory mezi řidiči, provozovateli parkovišť nebo pojišťovnami. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

USA překvapivě skupují vlastní dluh, bitcoin těží z oslabování dolaru

V USA se včera stalo něco, co může být pro trhy mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Ministr financí Scott Bessent vytáhl proti vysokým dlouhodobým úrokům poměrně neobvyklou zbraň. Americké ministerstvo financí oznámilo, že nejméně zdvojnásobí objem odkupů starších státních dluhopisů se splatností 10 až 30 let. Zjednodušeně: stát se stane větším kupcem vlastních dlouhodobých dluhopisů.