Ceny pohonných hmot před letní sezonou. Jak porostou?

Zatímco počátkem roku se průměrné ceny Naturalu 95 se na čerpacích stanicích pohybovaly průměrně mezi 33 až 33,50 Kč za litr, tak s příchodem jara vzrostly a od konce dubna a skoro po celý květen se pohybovaly nad hranicí 35 Kč za litr.

660

Na výrazném zvýšení cen pohonných hmot měla velký vliv mimo jiné nestabilní situace v Libyi, která byla jedním z hlavních důvodů skokového zvýšení cen ropy Brent, když se obchodovala za 127 dolarů za barel. Oslabení americké měny poté zčásti kompenzovalo rostoucí ceny ropy na světových trzích. Tehdejší obavy, že se během léta bude tankovat za 40 Kč, se ukázaly jako liché, faktem však zůstává, že ceny i nadále zůstávají na nejvyšších úrovních od roku 2008.
 
Očekávat, že dojde k nějakému výraznému snížení cen během nadcházejících měsíců, je spíše otázkou přání než reality. Cena ropy Brent sice spadla, nadále se však udržuje vysoko nad hranicí 100 dolarů za barel. Do karet cenám ropy rozhodně nehraje možný tlak na posílení amerického dolaru kvůli přetrvávající dluhové krizi v Řecku. Ceny ropy sice nejsou tak vysoké jako před 2 měsíci, oslabení koruny vůči dolaru by však při neměnných cenách ropy znamenalo další tlak na růst cen pohonných hmot na domácích čerpacích stanicích. Co lze do budoucna očekávat téměř s jistotou je rostoucí rozkolísanost ceny této suroviny a následně i pohonných hmot.

Témata: pohonné hmoty

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky