Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot před letní sezonou. Jak porostou?

Ceny pohonných hmot před letní sezonou. Jak porostou?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zatímco počátkem roku se průměrné ceny Naturalu 95 se na čerpacích stanicích pohybovaly průměrně mezi 33 až 33,50 Kč za litr, tak s příchodem jara vzrostly a od konce dubna a skoro po celý květen se pohybovaly nad hranicí 35 Kč za litr.

Na výrazném zvýšení cen pohonných hmot měla velký vliv mimo jiné nestabilní situace v Libyi, která byla jedním z hlavních důvodů skokového zvýšení cen ropy Brent, když se obchodovala za 127 dolarů za barel. Oslabení americké měny poté zčásti kompenzovalo rostoucí ceny ropy na světových trzích. Tehdejší obavy, že se během léta bude tankovat za 40 Kč, se ukázaly jako liché, faktem však zůstává, že ceny i nadále zůstávají na nejvyšších úrovních od roku 2008. Očekávat, že dojde k nějakému výraznému snížení cen během nadcházejících měsíců, je spíše otázkou přání než reality. Cena ropy Brent sice spadla, nadále se však udržuje vysoko nad hranicí 100 dolarů za barel. Do karet cenám ropy rozhodně nehraje možný tlak na posílení amerického dolaru kvůli přetrvávající dluhové krizi v Řecku. Ceny ropy sice nejsou tak vysoké jako před 2 měsíci, oslabení koruny vůči dolaru by však při neměnných cenách ropy znamenalo další tlak na růst cen pohonných hmot na domácích čerpacích stanicích. Co lze do budoucna očekávat téměř s jistotou je rostoucí rozkolísanost ceny této suroviny a následně i pohonných hmot.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.