Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chystá se revoluce ve výuce matematiky. Takhle bude vypadat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Rozdělit třídu na dvě poloviny a vyučovat matematiku v menších skupinách plánuje od roku 2018 ministerstvo školství. Chce tak studenty lépe připravit na maturitu z matematiky. Tu by měli středoškoláci povinně skládat od roku 2021.

Zavést povinnou maturitu z matematiky je jedna věc, řádně studenty na zkoušku připravit, je ale věc druhá. Toho je si vědomo nejen ministerstvo školství, ale také studenti, kterých se maturita bezprostředně týká. Česká středoškolská unie už od chvíle, kdy se začalo o povinné zkoušce z matematiky uvažovat, volá po změně výuky tohoto předmětu. Informuje o tom web ihned.cz.

Nově by to mělo fungovat podobně jako při výuce jazyků, tedy že místo plné třídy dětí bude kantor učit jen polovinu. Výuka tak bude o hodně individuálnější, což je především u obtížné a mnohdy neoblíbené matematiky to nejdůležitější.

Její neoblíbenost často pramení právě z toho, že student látce nerozumí, a když se pořádně nenaučí základy, těžko bude zvládat komplikovanější učivo. V každé třídě by tak od roku 2018 měli vyučovat dva učitelé, s penězi navíc už ministerstvo počítá.

Podle jakého systému budou školy studenty do skupin dělit, závisí na ředitelích. Zatímco někde je dělení úplně nahodilé nebo žáky rozdělují například podle příjmení, ideální variantou je podle kantorů dělení na základě úrovně na pokročilou a méně pokročilou skupinu.

V současné době maturita z matematiky povinná není, studenti si místo ní mohou zvolit cizí jazyk. Ve školním roce 2020/2021 už se jí ale 70 % maturantů nevyhne, výjimku budou mít například studenti uměleckých, gastronomických nebo pedagogických oborů. Letos si matematiku jako maturitní předmět vybralo o tři procenta méně studentů než loni, celkem 27 %.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.