Soudní exekutoři budou bojkotovat neférové státní zakázky na exekuční činnost

Stát, včetně Ministerstva spravedlnosti, nehradí exekutorům oprávněné náklady u služeb, které mu poskytuje.

Ilustrační fotografie
reklama

Exekutorská komora ČR vyzvala všechny soudní exekutory, aby se neúčastnili neférových výběrových řízeních na exekuční činnost u státních institucí, které odmítají za tyto služby zaplatit. Tuto praxi uplatňuje mimo jiné Ministerstvo spravedlnosti, do jehož resortu soudní exekutoři náleží. To vydalo svým podřízeným organizacím závaznou ministerskou instrukci, která nařizuje, aby smlouvy se soudními exekutory obsahovaly ustanovení o tom, že exekutor nebude mj. požadovat po oprávněném zálohy na náklady exekuce, úhradu výdajů v případě nemajetnosti dlužníka ani odměnu za provedenou práci. Soudní exekutor v případě nemajetnosti dlužníka, tedy stavu, který nemůže jakkoliv ovlivnit, nedostane od státních organizací zaplaceny ani prokazatelné náklady řízení.

Konkrétním příkladem je nedávná veřejná soutěž Vězeňské služby ČR na exekuční služby. Nicméně k podobným praktikám se uchylují téměř všechny státní organizace včetně Policie ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí i města a obce. Prezidentka Exekutorské komory v této souvislosti vyzvala ministra spravedlnosti ke změně této praxe a k přijetí opatření, která přestanou bránit tomu, aby exekutoři dostávali za svoji práci adekvátně zaplaceno.

„Je to zcela absurdní, nespravedlivé a pro soudní exekutory neakceptovatelné. Ministr spravedlnosti na jedné straně opakovaně volá po snížení exekučního tarifu a důsledném výběru záloh na náklady řízení, ale interně jím vedený úřad svým podřízeným organizacím instrukcí nařizuje, aby zálohy nevybíraly a neplatily exekutorům náklady marných exekucí,“ uvedla Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR, a dodala: „Pan ministr volá po férových podmínkách v exekucích, ale jeho úřad se tak nechová. Jak máme vybírat zálohy, když stát svým příkladem vlastně říká, aby věřitelé za služby, které jim exekutoři poskytují, neplatili? Vyzvali jsme soudní exekutory, aby tyto neférové praktiky, které jsou v rozporu s Etickým kodexem komory, bojkotovali.“

Soudní exekutor za současné situace nemá fakticky možnost požadovat na věřiteli složení zálohy na provedení exekuce, protože ta je dobrovolná. Věřitelé, včetně státních institucí, je odmítají platit a dávají si jako podmínku účasti do výběrových řízení nevybírání záloh i neplacení nákladů v případě nemajetnosti dlužníka. Soudní exekutor přitom nemá možnost, jak majetnost dlužníka ovlivnit. Jakmile je exekutor soudem pověřen, nemůže exekuci sám zastavit, ale musí konat všechny činnosti, jinak by mohl být kárně postihnut.

Odkazy na příslušné dokumenty a ukázky výběrových řízení státních organizací na exekuční služby:

Instrukce Ministerstva spravedlnosti o vymáhání pohledávek
Výběrové řízení Vězeňské služby ČR na exekuční služby ze dne 24. 3. 2016
Výběrové řízení Policie ČR na exekuční služby ze dne 18. 9. 2015Výběrové řízení Úřadu práce ČR na exekuční služby ze dne 3. 8. 2015

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky