Ekonomika

Elon Musk

Elon Musk vydělal od Trumpova zvolení více než Bill Gates za celý život: Jeho majetek dosahuje 10,5 bilionu korun

Ekonomika Komentář

Elon Musk se stal historicky prvním člověkem, jehož jmění překročilo psychologickou hranici 400 miliard dolarů. V korunách tak hodnota jeho majetku překročila 10 bilionů korun a činí zhruba 10 500 miliard korun. I v tomto je Musk první; dosud se žádný člověk nemohl ve vyjádření v bilionech korun pochlubit hned dvoucifernou částkou vlastního jmění. 

Ilustrační fotografie

Lidl mánie v Letňanech: Obří slevy lákají davy, fronty nekončí

Ekonomika

Pražské Letňany se staly centrem nákupní horečky. Lidl zde zahájil masivní výprodej s až 90procentními slevami, který přilákal obrovské množství zákazníků. Zatímco zaměstnanci mohli nakupovat už ve středu, čtvrtek patří veřejnosti. Policie uvádí, že akce probíhá hladce a bez incidentů.

Ilustrační fotografie

Česko má předražený mobilní internet: Jak získat lepší cenu?

Ekonomika

To, že máme v ČR drahý mobilní internet, není žádným tajemstvím. Loňská data ale ukázala nepříjemnou pravdu. K negativnímu unijnímu prvenství nám chybí už jen krůček. Dražší internet má v tuto chvíli jen Lotyšsko, rozdíl tam ale není příliš velký. Jedny z nejdražších dat máme dokonce i v celosvětovém srovnání.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Pohonné hmoty v Česku před Vánoci nezdraží

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden mírně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla o šest haléřů na 35,69 koruny za litr. O osm haléřů zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 34,91 koruny. 

Ilustrační fotografie

Zdražuje se dál: Inflace v ČR roste pátý měsíc v řadě

Ekonomika Komentář

Zdražuje se. Inflace roste a na to musí ČNB reagovat, dá se tedy čekat, že pokud nebylo listopadové snížení sazeb na nějaký čas poslední, to prosincové nejspíš bude. ČNB totiž rozhoduje o sazbách 19. prosince a další snížení je s velkým otazníkem. Hlavní 2T REPO sazba je na 4 %.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Ceny pohonných hmot v ČR stagnují: Jaký je výhled na další týdny?

V Česku v uplynulém týdnu nepatrně zlevnil benzin, naopak nafta mírně zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 35,75 koruny, před týdnem byl o tři haléře dražší. Nafta zdražila o čtyři haléře, za litr teď řidiči dají průměrně 34,99 koruny.

Ilustrační fotografie

Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu

Ekonomika

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.

Ilustrační fotografie

Evropský bateriový průmysl v ohrožení: Northvolt bojuje o přežití

Ekonomika

Evropský plán na vytvoření domácího odvětví baterií pro elektromobily se výrazně zkomplikoval, když společnost Northvolt podala žádost o restrukturalizaci. Švédský výrobce baterií pro elektromobily byl považován za největší naději kontinentu, že bude schopen konkurovat Číně. Navzdory významným podporovatelům a investicím se společnosti nepodařilo naplnit tato očekávání a nyní musí bojovat o druhou šanci.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Domácnosti ušetří na energiích až osm tisíc korun ročně, inflace zůstane pod kontrolou

Příznivý vývoji neregulované složky ceny elektřiny i plynu v příštím roce nezvrátí nárůst cen složky regulované – ten by ani u elektřiny, ani u plynu zpravidla neměl být tak výrazný, aby vymazal příznivý efekt zmíněné redukce neregulované složky. Vyplývá to ze zveřejněného cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu pro příští rok. Odběratelé z řad domácností i podniků se tak v roce 2025 dočkají snížení své celkové platby za dané energie, tedy platby zahrnující regulovanou a neregulovanou složku.

Donald Trump

Ekonomika Komentář

Trump rozdmýchává obchodní bouři: Cla zasáhnou nejen Čínu, ale i Kanadu a Mexiko. Koruna reaguje oslabením

Naděje, že zvolený americký prezident Donald Trump se cly couvne, bere zasvé. Překvapivě brzy se rozmáchl ke svému prvnímu úderu, jímž – ještě překvapivěji – míří ponejvíce na své sousedy. V noci na dnešek na své sociální síti Social Truth oznámil, že hned ve svůj první den v Bílém domě může Čína počítat s dodatečným clem ve výši 10 %, které se přičte k jakémukoli dalšímu dodatečnému clu. Nečekaně těžký úder pak tedy ovšem čeká sousedy Spojených států, Kanadu a Mexiko. Trump hodlá uvalit 25% clo na veškerou dováženou produkci z těchto zemí. 

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomika

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity. 

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy