Světové ceny potravin se v září snížily o dvě procenta

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve čtvrtek uvedla, že globální ceny potravin v září letošního roku klesly o dvě procenta. Ceny jsou nadále kolísavé, informovala agentura Reuters.

660

Index potravin FAO, který zaznamenává měsíční změnu cen koše potravin a zahrnuje obilniny, olejnatá semena, mléčné výrobky, maso a cukr, se snížil v porovnání se srpnem o dvě procenta na zářijových 225 bodů. Za tímto vývojem stojí především pokles cen obilí, cukru a semen.

Z údajů FAO vyplývá, že ukazatel je nyní o 13 bodů nižší, než v únoru 2011, kdy dosáhl rekordu na hladině 238 bodů. Tehdy dokonce překonal maxima z roku 2008, kdy svět zasáhla potravinová krize. Ta vedla k výbuchu nespokojenosti v několika rozvojových zemích.
 
Ve stejném období loňského roku index činil 195 bodů.

Analytik FAO Abdolreza Abbassian se domnívá, že ekonomická nejistota a napnuté rezervy obilí budou patřit mezi faktory, které přispějí ke kolísavosti cen potravin. „Domnívám se, že volatilita nás bude bohužel doprovázet,“ sdělil analytik.

Vysoké a kolísavé ceny potravin byly jedním z faktorů, které stály v pozadí demonstrací, jež vedly k svržení vůdců v Tunisku, Egyptě a Libyi. Násilné nepokoje navíc zasáhly i další země severní Afriky a Blízkého východu.

Témata: potraviny

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky