Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdražení vody ubere Pražanům prostředky na bydlení

Ilustrační fotografie Fotogalerie +2
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Hledání zdrojů na financování provozu zprivatizované vodovodní infrastruktury se přesouvá na Pražany v době, kdy Ministerstvo práce a sociálních věcí intenzivně hledá způsob jak pomoci ve složité situaci občanům, kterým právě z finančních důvodů růstu nákladů na bydlení hrozí ztráta střechy nad hlavou. Je vhodné připomenout, že se ve srovnání se závratným zvýšením ceny vody výše smluvního (tržně sjednaného) nájemného ve stejném období posledních dvaceti let prakticky nezměnila. Informuje OSMD.

Cena vodného a stočného se od počátku 90. let zvýšila stonásobně. Voda se v Praze za poslední 3 měsíce v době nulové inflace zdražuje již podruhé, a to o nemalé procento. V případě posledního zdražení jde u vodného o 2 Kč a u stočného o 3 Kč. Tedy ze současných 79 na 85,18 Kč/m3.

Zástupci sdružení majitelů domů při této příležitosti upozorňují také na jednání Pražských vodovodů a kanalizací a firmy Veolia, které již rok odmítají s majiteli bytových domů uzavírat smlouvy upravené v souladu s názorem Ministerstva zemědělství (z ledna 2015) a obyvatelům pražských domů tak hrozí přerušení dodávky pitné vody.

Témata:  voda CZK

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.