Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny ropy se začínají stabilizovat. Jaký bude další vývoj?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Mezinárodní energetická agentura (IEA) se domnívá, že ceny ropy, které dlouhodobě klesaly, se začínají stabilizovat a mohly by dokonce začít znovu stoupat. Informoval o tom server BBC.

Podle IEA by mohlo snížení produkce ropy ve Spojených státech a dalších zemích vést ke zmenšení nadbytku zásob ropy. Produkce ropy by podle agentury měla ve státech mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesnout o 750 tisíc barelů za den (bpd). Původně se předpokládalo, že pokles bude jen 600 tisíc bpd.

Země patřící do OPEC se podle serveru zdráhají zásoby ropy omezit, protože se obávají, že by přišly o své místo na trhu. To spolu s velkou produkcí v USA díky rozšíření tzv. frakování tlačilo ceny ropy dolů od konce roku 2014. Přispěla k tomu i menší poptávka v Číně.

IEA také poukázala na fakt, že návrat Íránu na trh po zrušení sankcí nebyl tak drastický, jak někteří předpokládali, a „zdá se tak, že návrat Íránu na trh bude postupný."

„Ceny ropy tak možná vidí světlo na konci dlouhého a temného tunelu, ale nemůžeme si být jisti, kdy v roce 2017 trh s ropou dosáhne toužené stabilizace. Je jisté, že současný směr je dobrý, ale ještě má před sebou kus cesty," dodala IEA.

Témata:  ropa

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.