Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vybíráte střední školu? V těchto oborech budete mít práci jistou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Už jen osm dní mají žáci devátých tříd na to, aby si podali přihlášku na střední školu. Pokud i vaše dítko stále váhá, který obor by pro něj byl nejlepší, podívejte se, kde po škole snadno sežene zaměstnání a ještě si slušně vydělá.

Jít tam, kde mě to bude bavit, nebo tam, kde po škole snadno seženu práci? Tuhle otázku si nejspíš už několik měsíců pokládají teenageři, kteří v červnu opustí brány základních škol. Čas na podání přihlášky totiž mají už jen do 15. března. 

Také letos si uchazeči mohou podat celkem dvě přihlášky. Často dochází k tomu, že děti si jako záchrannou variantu podávají jednu z přihlášek na učiliště. Dávno ale neplatí, že by řemeslné obory měly být jen pro méně chytré děti. V dnešní době je to právě řemeslo, které dětem zajistí zaměstnání a velmi slušný výdělek.

Podívejte se na průměrnou výši platů v žádaných oborech: ZDE

Pokud vaše děti nemají ambice pokračovat na vysokou školu, budou právě odborné školy a učiliště tou nejlepší volbou. V technických oborech je po zaměstnancích dlouhodobě poptávka a nedostatek lidí pracujících v průmyslu se dá očekávat i v příštích letech.

Šanci budou mít šikovní absolventi především ve strojírenství, v současnosti je zájem hlavně o zedníky, obkladače, instalatéry, zámečníky či topenáře. Nejhůře firmy v posledních letech podle agentury Grafton Recruitment sháněli pracovníky z oblasti obrábění kovů, například CNC operátory nebo svářeče. Zájem je také o konstruktéry nebo výrobní dělníky, ale také třeba o řidiče autobusů nebo nákladních aut.

Pokud vaše děti nejsou úplně zručné a přesto nechtějí na vysokou školu, ideální je studium jazyků. Stále žádanější jsou i pracovníci v oblasti IT a programátoři. Nedostatek zaměstnanců pociťují také ve zdravotnictví nebo v oblasti pečovatelských a sociálních služeb. Odborníci navíc očekávají, že nedostatek pracovníků v těchto oborech se promítne také do výše platů.

Témata:  školství lidé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.