Velký zájem o dluhopisy: lidé půjčili státu miliardy

Prodej státních dluhopisů se ukázal jako naprostý hit. Jen za první den si lidé včera zamluvili zhruba polovinu z celkové desetimiliardové částky, kterou si od nich chce stát půjčit. V úterním vydání o tom informuje Právo.

"Z průběžných hlášení bankovních poboček se zdá, že již první den bude vyprodána minimálně polovina z desetimiliardové částky, kterou jsem určil na pilotní projekt," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Upozornil, že původní sumu na dluhopisy pro domácnosti, pokud budou vyprodány, by tak mohl navýšit. "Pokud to tak skutečně dopadne, jsem připraven tu částku navýšit tak, aby bylo možné upisovat alespoň dva až tři dny," řekl Kalousek.
 
Pilotní emisi státních dluhopisů pro domácnosti a neziskové organizace nabízí ministerstvo financí (MF) od včerejška prostřednictvím téměř 400 poboček tří největších bank v zemi - České spořitelny (ČS), ČSOB a Komerční banky (KB). Souhrnné údaje za první den bude mít ministerstvo od bank k dispozici až dnes.
 
Už včera večer ale bylo jasné, že zájem lidí překonal očekávání MF i bankovních analytiků. Jen ČSOB od včerejších osmi do zhruba desíti hodin dopoledne přijala 300 objednávek v celkové hodnotě dvě miliardy.

Témata: dluhopisy

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky