Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řidičák na zkoušku, řízení pod dohledem. Chystá se zpřísnění zákonu o autoškolách

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Získat řidičský průkaz by mohlo být podstatně těžší než dnes. Ministerstvo dopravy plánuje zásadně zpřísnit zákon o autoškolách - řidičáky na zkoušku, testy na polygonu, řízení pod dohledem...

Dosáhnout na řidičák bude možná brzy těžší zejména pro mladé začínající řidiče. Právě ti poměrně často havarují. Podle statistik způsobí každou pátou nehodu. I proto ministerstvo dopravy chystá nový zákon o autoškolách, který by řidiče na skutečný provoz lépe připravil. Informuje o tom dnešní vydání Lidových novin. 

Kromě řidičského průkazu na zkoušku, o kterém už několikrát mluvil ministr dopravy Dan Ťok (ANO), se zvažuje například i povinnost skládat závěrečnou zkoušku na polygonu. Podobně jako je tomu například v sousedním Rakousku.

"Řidiče to prověří ve všech možných kritériích. Vyzkouší si tam například smyk nebo vyhýbání se překážce a podobné věci,“ řekl Lidovým novinám Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu ČR, který je dobře informovaný o debatě nad podobou nového zákona.

Na polygony dnes povinně musí pouze řidiči, kteří chtějí smazat body nasbírané při porušení pravidel. Zvažované opatření ale naráží na jednu věc. Polygonů není dostatek. Kromě hlavního města oficiální polygon chybí také na Karlovarsku, Plzeňsku, Olomoucku a ve středních Čechách, upozorňují LN.

Ministr dopravy uvažuje o přísnějších trestech pro začínající šoféry. Mohli by za přestupek dostávat dvojnásobný počet bodů. V případě, že by je policie chytila při řízení s telefonem, nedostali by dva body – jako zajetý řidič – ale rovnou čtyři. "Řidiče to pak motivuje k tomu, aby si dával víc pozor. I tohle by mohla být jedna z variant. Snažíme se inspirovat v zahraničí,“ dodal listu Ťok.

Součástí změn by měl být i takzvaný řidičský průkaz na zkoušku. Žáci by tak v autoškolách stejně jako dnes absolvovali písemné testy a částečně i praktickou zkoušku. Průkaz by pak dostali podmíněně na dva roky. Teprve poté by následovaly komplexní praktické testy, jejichž součástí by mohl být i polygon, kde je možné simulovat nejrůznější dopravní situace. Jednou z možností je i to, že by čerství řidiči během dvou zkušebních let mohli řídit jen „s doprovodem“. Ze sedadla spolujezdce by je hlídal jiný, zkušený řidič.

Témata:  autoškoly silnice, dálnice

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.