Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobrá zpráva: Nafta a benzín stále zlevňují. Vloni stály o 6 korun více

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ropa na světových trzích je v těchto dnech nejlevnější za posledních 11 let. Ceny jsou lehce přes 36 dolarů za barel, což je dobrá zpráva i pro české řidiče. Klesají totiž ceny benzínu a nafty také u tuzemských čerpacích stanic. Navíc podle odhadů ekonomů půjdou ještě dolů.

Čeští řidiči si v těchto dnech rozbalují u čerpacích stanic ten nejhezčí dárek. Ceny benzínu a nafty od Aše až po Jablunkov jsou na historických minimech. Aby ne, ropa na světových trzích je nejlevnější za posledních 11 let. Jen pro Vaši představu, loni touhle dobou byly pohonné hmoty dražší v průměru o šest korun.

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze a na jižní Moravě. V Praze tankují řidiči v průměru litr naturalu za 29,60 Kč, na jižní Moravě vychází litr nafty na 28,99 Kč. Nejnižší průměrné ceny benzínu naopak nabízejí čerpací stanice v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde litr naturalu vyjde průměrně na 28,37 Kč. Nejlevnější naftu mají v Ústeckém kraji. Podle ekonomů by navíc ceny měly ještě klesat.

Snižovat ceny se zatím moc nechce výrobcům a přepravcům. Třeba pekaři, kteří vždy avizují zdražení svých výrobků okamžitě, když se zdražuje nafta a benzín, se teď ke zlevňování pečiva moc nemají.

"Máme jedny z nejlevnějších výrobků v Evropě a ceny pečiva tvoří i jiné komodity, které zdražují," řekl TV Nova Jaromír Dřízal z Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy