Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst podniků: exportéři a importéři z Čech jsou optimističtí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Čeští exportéři a importéři jsou v Evropě největšími optimisty, co se týče krátkodobého výhledu na růst obchodních příležitostí. Vyplývá to ze speciálního průzkumu, který pravidelně zadává bankovní společnost HSBC pod názvem „Průzkum důvěry v trhy“, a která poprvé obsahuje data z České republiky. Podle výsledků 83% respondentů z Česka očekává růst objemu obchodních příležitostí v následujících měsících. České firmy jsou optimističtější než Německé (66%), nebo Polské (70%) a překonávají i globální průměr (61%). V odpovědi na otázku, jak chtějí docílit obchodního růstu, bylo nejčastější odpovědí zvyšování produktivity, zlepšování zákaznické spokojenosti a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.

„Česká republika těží z cyklických i strukturálních změn globální ekonomiky, oživení poptávky hlavního obchodního partnera – Eurozóny – a nízkých cen ropy. Očekáváme, že evropská poptávka bude nadále podporovat exportéry z České republiky, zatímco zlepšující se domácí poptávka bude podporovat dovoz zboží,“ říká Michael Hordley, generální ředitel HSBC v České republice. Podle ekonomů HSBC bude poptávka Eurozóny letos růst o 1,5%, tedy lépe než v roce 2014 (0,9%). Domácí poptávka by měla růst o 4,2% což bude znamenat podstatně lepší výkonnost než v roce 2014, kdy rostla o 2,2%.

Průzkum důvěry v trhy poskytuje detailní přehled i o tom, co České společnosti považují za klíčová finanční rizika, se kterými se setkávají – a sice s volatilitu měnových kurzů, volatilitu cen komodit a  neplnění závazků ze strany partnerů. „Je přirozené, že se České společnosti obávají vývoje měn a komodit, či schopnosti zákazníků platit za dodané zboží. Tyto faktory mají zásadní vliv na finanční situaci společností. Přestože exportéři a importéři nemohou měnovým či komoditním fluktuacím zabránit, mohou rizika s nimi spojená řídit a před negativními vlivy se chránit. Toho lze docílit pomocí oblíbených nástrojů „trade finance“ nebo „treasury solutions,“ dodává Hordley.

Průzkum, který si HSBC objednala u společnosti TNS, zkoumá rozpoložení a očekávání pro následujících šest měsíců mezi exportéry a importéry z 24 trhů z celého světa. Česká republika byla do studie zahrnuta poprvé. “Jsme rádi, že nově disponujeme daty pro Českou republiku v průzkumu, který poskytuje unikátní know-how o impulsech, které ovlivňují přeshraniční obchodní výměnu na největších trzích. Informace jsou to pro nás důležité i vzhledem k rostoucímu podílu exportu na HDP České republiky,“ komentuje průzkum Hordley. V české pobočce HSBC  se soustřeďujeme na podporu Českých firem v jejich zahraničních obchodních aktivitách. Proto jsou pro nás jejich názory na přeshraniční obchod velmi důležité,“ dodává.

Témata:  ekonomika firmy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy