Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budoucnost ekonomiky? Čechy opouští optimismus, ukázal průzkum

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Téměř dvě pětiny občanů (39 %) očekávají, že hospodářská situace naší země bude za pět let zhruba stejná jako dnes. Podobný podíl veřejnosti (36 %) se však domnívá, že se situace naší země zhorší. Oproti loňskému roku se tento podíl zvýšil o 8 %. Zlepšení ekonomické situace očekává čtvrtina občanů (25 %). V případě životní úrovně vlastní domácnosti se polovina lidí (53 %) domnívá, že k výrazné změně během pěti let u nich nedojde. Negativních odpovědí je však více než pozitivních (28 % : 19 %), což je rovněž změna oproti roku 2014, kdy byly tyto podíly vyrovnané.

V listopadovém průzkumu se STEM znovu po roce zaměřil na výhledy českých občanů na budoucnost české ekonomiky celkově i na očekávání ohledně jejich vlastní domácnosti.

Ukazuje se, že optimismus z loňského roku se snížil, přesto jsou aktuální výsledky stále lepší než na počátku tohoto desetiletí. V loňském roce byl podíl lidí, kteří očekávali zlepšení hospodářské situace naší země v horizontu příštích pěti let, mírně vyšší než podíl těch, kteří očekávali zhoršení. Letos již tomu tak není, podíl pesimistů je o 11 procentních bodů vyšší než podíl optimistů.

Nejpočetnější skupinou však stále zůstává tábor těch, kteří předpokládají, že za pět let se hospodářská situace u nás nijak významně nezmění.

V předpokladech dalšího vývoje životní situace vlastní domácnosti lidé nejčastěji čekají stabilitu, více než polovina občanů totiž předpokládá, že jejich situace zůstane beze změn. V podílech odpovědí očekávajících zlepšení nebo zhoršení došlo k podobnému vývoji jako u výhledů na celkovou hospodářskou situaci. Podíl těch, kteří předpokládají, že se životní úroveň jejich domácnosti zhorší, je o 9 procentních bodů vyšší než podíl těch, kteří čekají zlepšení.

Optimistická očekávání ve výhledu na ekonomickou situaci naší země jsou méně častá u lidí starších (18 až 29 let: 30 % očekává zlepšení, 30 až 44 let: 29 %, 45 až 59 let: 23 %, 60 a více let: 19 %). Navíc se u občanů starších 60 let výrazně zvýšil podíl těch, kteří předpokládají, že se ekonomika naší země bude zhoršovat (z 28 % v roce 2014 na současných 43 %).

Ve výhledech na budoucnost české ekonomiky se významně liší stoupenci různých politických stran. Optimisty jsou nejčastěji sympatizanti TOP 09, dále také příznivci ANO a ODS. Naopak největšími pesimisty jsou stoupenci KSČM. V porovnání s loňským průzkumem se podíl těch, kteří očekávají, že se hospodářská situace země zhorší, zvýšil hlavně u sympatizantů ANO a KDU-ČSL (o 12 procentních bodů), což není úplně dobrá zpráva pro politické představitele těchto stran.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.