Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obama se chce zalíbit, navrhne milionářskou daň

Americký prezident Barack Obama v pondělí v Kongresu předloží návrh na zavedení milionářské daně. Speciální zdanění osob vydělávajících ročně více než milion dolarů (17,7 milionu korun) má přispět ke zmírnění rozpočtového schodku, v neděli o tom informovala agentura Reuters.

Podle analýzy Reuters se Obama zdaněním "bohatých" snaží získat politické body před volbami, které budou již příští rok. Zdanění milionářů je podle Reuters především populistické opatření, které spíše přivede voliče pro Obamu než peníze do státní kasy. Daň pro milionáře je jedním z několika doporučení, s nimiž americký prezident v pondělí v 16.30 SELČ vystoupí před zákonodárce. Kromě jiného chce také podpořit trh práce 447 miliardami dolarů.

Obamovy návrhy však Kongresem nemusejí projít. Jednu z komor - Sněmovnu reprezentantů - totiž ovládají republikáni. Ti se nechali slyšet, že navýšení daní nepřipustí.

Témata:  USA daň z přijmu Barack Obama

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.