Nízká cena zlata si vybírá svou daň

Zlato za poslední čtyři roky přišlo o cca 40 % své hodnoty a podle stávajících předpokladů může atakovat i další minimální hranice. Takto nízká cena tohoto drahého kovu představuje v očích investorů velké lákadlo pro investici, na druhou stranu je velkým trnem v oku těžařů a producentů zlata, kteří s hrůzou očekávají další vývoj. Již v tuto chvíli se projevuje dopad takto nízké ceny, informuje Jan Žák, investiční analytik Zlaťáky.cz.

Zlato, ilustrační fotografie

Těžařští giganti jsou nuceni snižovat své náklady, aby vůbec přežili a v prvé řadě obracejí svou pozornost na lidské zdroje. Dochází k propouštění, což se významně projevuje ve zpožděných dodávkách obchodním partnerům. Například nadnárodní společnost Anglo American již v polovině července oznámila, že se bude muset rozloučit s cca 53 tisíci zaměstnanci což představuje cca 35 % z celkového počtu 151 tisíc zaměstnanců, které firma zaměstnává. Důvodem je omezení nákladů na příští rok. Také jihoafrická těžařská společnost Lonmin, která se zaměřuje především na těžbu platiny a zlata plánuje v příštích dvou letech redukci počtu pracovních míst a to o 6 tisíc z celkových 28 tisíc.  Pokud ceny budou i nadále klesat a tato drastická opatření nebudou mít svůj efekt, hrozí zavírání dolů, což by se v konečné fázi opět projevilo na ceně zlata. Cena zlata si začíná postupně vybírat svou daň.

Podívejme se konkrétně na projev takto nízké ceny zlata na americké produkci. Domácí nabídka zlatých dolů v květnu letošního roku zažila výrazný pokles ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Je to výrazná změna, když uvážíme, že USA jsou čtvrtým největším producentem zlata na světě. Podle nedávno zveřejněných údajů USGS (United States Geological Survey je americká nezávislá vědecko-výzkumná vládní agentura, jejíž pracovníci zkoumají geografii, USA, přírodní zdroje a přírodní katastrofy), klesla americká výroba zlata v květnu o neuvěřitelných 14 %. V číslech to znamená, že výroba za měsíc květen klesla z 17,3 metrických tun (MT = 35.273,96 uncí) vyrobených v roce 2014 na letošní hodnotu 14,9 MT.

Za prvních pět měsíců roku 2015 byla americká výroba zlata níže o 10 % z 85,3 MT v roce 2014 na 76,9 MT v roce 2015. Největší podíl na poklesu představují doly v americkém státě Nevada, kde je 5 největších amerických zlatých dolů. Výroba v těchto státech se snížila z 61,8 MT (leden-květen 2014) na 56,1 MT v letošním roce. Pokud tento současný trend bude i nadále pokračovat, může letos americká výroba zlata klesnout až pod 200 MT. V loňském roce vyprodukovaly USA celkově 210 MT zlata (podle USGS), pokles o 10 % by tedy představoval 21 MT. Celkový pád v roce 2015 by mohl být až na hranici 190 MT. Naposledy byla takto nízká výroba (pod 200 MT) před 28 lety a to v roce 1987. Podle údajů byla hodnota cca 154 MT. V podstatě po dobu skoro tří dekád nedošlo k tak nízké produkci. 

Navíc USA i nadále vyvážejí více zlata než samy vyrobí a importují. Američané spotřebovávali v první polovině roku 2015 téměř dvojnásobné množství zlatých šperků (47,5 MT) než je fyzická investice drahých kovů (24,2 MT). Je to také důvod, proč USA i nadále ve zlatě vykazují deficit obchodní bilance. Vzhledem k tomu, že Číňané a Indové i nadále spotřebovávají téměř 100 % celosvětových dodávek zlatých dolů, zbývá jen velmi málo pro západní investory, kteří raději preferují vysoce spekulativní “papíry” a číslice založené na bázi dluhu. 

Čas nám tedy ukáže, zda v nejbližší době bude cena ještě klesat a jaký vliv to bude mít na důlní výrobu a zásoby zlata. Pokud by propouštění nemělo žádoucí efekt a nedošlo by ke snížení nákladů, je na řadě už zmíněné zavírání dolů. Pokud by k tomu skutečně došlo, mohl by to být náznak určité formy “kapitulace a cenového dna”. Náklady na těžbu jedné unce se pohybují kolem 1 000 dolarů za unci, pokud dojde k zavírání dolů, můžeme se dočkat poklesu nabídky a určitý posun zlata směrem nahoru. Již brzy uvidíme, jak to vše dopadne.

Témata: zlato

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky