Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát má nepořádek v pumpách. Neví, kolik jich v Česku vlastně je

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Je jich evidováno 7 tisíc, ale možná jich je daleko víc. České čerpací stanice totiž nikdo pořádně neeviduje a úředníci to plánují změnit.

Je v tom pořádný "bordel", nikdo totiž neví, kolik je v Česku vlastně čerpacích stanic. Evidovaných je 7 tisíc, ale zda je to i reálný stav nikdo neví. Tak jako tak je jich tu na hlavu suverénně nejvíc v celé Evropě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje zavést povinnost evidence. Novela zákona o pohonných hmotách, má také zavést přísnější sankce za nezaevidování. "Nepanuje jistota, že všechna takováto zařízení jsou evidována," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba Lidovým novinám, které na problém upozorňují.

Od nové evidenci si úředníci slibují důslednější kontrolu kvality a zamezení daňových úniků. Pro jsou i prodejci pohonných hmot, těm totiž skryté pumpy kazí byznys.

Prioritou nového zákona o pohonných hmot je však zavést pravidla pro sítě tankovacích míst na plyn CNG, dobíjecí stanice pro elektromobily i pro vozy na pohon vodíkem. Jaká kritéria musí tyto stanice splňovat, bude definovat právě zákon. V souvislost s tím pak chce ministerstvo zavést přesnou evidenci i ostatních pump v Česku.  

Témata:  pohonné hmoty Benzinky

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.