Češi vymírají. Za pár let by nás mohlo být jen šest až sedm milionů

Rodí se nás málo. Už je to pomalu takový evergreen. Počet zemřelých totiž v posledních letech výrazně převyšuje počet narozených dětí a odborníci neočekávají zlepšení ani v následujících letech. Za několik let by nás tak mohlo být šest až sedm milionů, statistiku však vylepšují cizinci.

Ilustrační fotografie
reklama

Vymíráme. Za pár let nás bude jen šest nebo sedm milionů, místo současných deseti a půl. To je varování statistiků a demografů. Letos v prvním čtvrtletí je rozdíl mezi zemřelými a narozenými 4919 osob a ani prognózy nejsou optimističtější, píše středeční Právo.

Ve věku, kdy je ideální mít děti, jsou slabší ročníky, naopak silné ročníky jsou ve věku, kdy je přirozený konec života. Statistici a demografové předesílají, že do roku 2100 se nebude tuzemská populace nijak výrazně zvyšovat. Kdyby to bylo jen na Češích a Češkách, obyvatel naší země by již dávno klesl, díky cizincům se ale drží okolo 10,5 milionů. V roce 2100 by však v Česku mohlo být jen mezi šesti až sedmi miliony. Pokud by se to mělo zlepšit, musely by mít ženy v průměru více než dvě děti, nyní je průměrná porodnost 1,45 dítěte.

Důvodů, proč vymíráme, je několik. V ideální době, kdy mají mít páry děti, budou slabší ročník. Nyní se rodí okolo 100 tisíc dětí ročně, v letech 2040 až 2075 by se mělo podle odborníků rodit jen 60 až 85 tisíc dětí. Mladí Češi i Češky sice chtějí mít děti, děti zcela odmítá jen tři až sedm procent lidí, píše Právo.

Jedním z důvodů, proč je nás méně, je to, že narození prvního dítěte se posouvá až do věku kolem 30 let. Mladí lidé si totiž snaží zajistit vzdělání a ekonomicky alespoň částečně zajistit v zaměstnání. Mnohdy tak už ženy, které první dítě mají po třicítce, už druhé nestihnou.

Odborníci také upozorňují na to, že pokud se žena rozhodne mít dítě dřív, někdy ve věku mezi 24 až 26 let a práci si začne shánět okolo třicítky, s největší pravděpodobností skončí na úřadě práce, nebo budou mít menší příjem a rodina může mít vážné finanční problémy.

Témata: Česko | lidé | porodnost
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky