Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká koruna již několik dní flirtuje s intervenční hranicí a zkouší trpělivost ČNB

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká koruna EURCZK se již druhým týdnem obchoduje na dohled od intervenční hranice České národní banky 27 korun za euro. Neoslabil ji ani nejistý osud Řecka v eurozóně a vlna jednání související s řeckými reformami. Vždyť nejistota na finančních trzích a s ní související vyšší riziko automaticky spouštějí výprodej rizikových aktiv, mezi něž se obecně česká koruna, jakožto středoevropská měna řadí. Avšak českou měnu investoři nyní považují za bezpečný přístav díky stabilní ekonomice, jež oživuje rychleji než eurozóna. Koruna díky intervencím ČNB posílila jenom o 0,3 procenta, což ji přiblížilo na vzdálenost 5 haléřů od intervenční hranice 27 korun za euro, informuje Michala Moravcová, analytik finančních trhů.

Česká národní banka od doby, kdy zavedla intervence a oslabila korunu na hodnoty nad 27 za euro, nemusela ještě tento nástroj použít. Kdyby banka byla nucena výrazněji  zasahovat vůči silné koruně, možná by bankovní radu tato událost dovedla k úvahám o možnosti dřívějšího exitu, už jen proto, aby odvrátila napětí spojené s obranou intervenční hranice proti spekulativnímu útoku. Tlaky na posílení koruny sílí díky prosperujícímu hospodářství. HDP v prvním čtvrtletí vzrostlo meziročně o 4 procenta. Do ekonomiky tudíž přitékají peníze, vzniká přebytek obchodní bilance, což ve výsledku vede k tlakům na posílení koruny. V případě, že ČNB bude nucena zasahovat, lze rovněž očekávat zvýšený zájem spekulantů o naši měnu a testování trpělivosti centrální banky.

Témata:  CZK Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy