Praktický rádce: Jak bezpečně platit v zahraničí?

Tytam jsou doby, kdy jakýkoli výjezd za hranice znamenal složité propočty a frontu ve směnárně. Rozvoj technologií stále více popularizuje bezhotovostní platby.

Ilustrační fotografie
reklama

Uživatelé karet Visa Europe v roce 2014 během svých zahraničních cest uskutečnili přes jednu miliardu bezhotovostních transakcí nebo výběrů z bankomatů. „Toto číslo jasně dokládá, že platební karta je v dnešní době nedílnou součástí cestovatelské výbavy,“ uvádí Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Tři důvody proč v zahraničí platit kartou

BEZPEČNOST

Platební karta

 • Karetní transakce jsou v zahraničí zabezpečeny stejnými mechanismy jako v ČR. Banka navíc sama monitoruje jakékoli podezřelé nakládání s vaší platební kartou. 
 • Při ztrátě kartu jednoduše zablokujete a o své prostředky nepřijdete.  

Hotovost

 • Peníze, které držíte v ruce, se zdánlivě můžou zdát v bezpečí. Proti ztracené nebo ukradené peněžence však nezmůžete nic. Pravděpodobnost, že své peníze ještě někdy uvidíte, je prakticky nulová.

JEDNODUCHOST

Platební karta

 • Platební karta představuje maximální pohodlí. Visa kartou se dá platit na milionech míst ve více než 200 zemí světa. Stejně jednoduše jako doma. Starosti s výměnou hotovosti za cizí měnu odpadají. V případě potřeby je možné hotovost pohodlně vybrat z bankomatu v místě pobytu.

Hotovost

 • Platit v zahraničí hotovostí vyžaduje přípravu ještě před odjezdem: 

·        vybrat dostatek peněz z banky anebo bankomatu
·        najít vhodnou směnárnu
·        trávit tím svůj volný čas 

PŘEHLED a PRAKTIČNOST

Platební karta

 • Díky mobilnímu bankovnictví a sms notifikacím víte vše – kolik jste utratili, kdy a za co. V závěru dovolené navíc nehrozí utrácení za zbytečnosti, jen abyste se zbavili drobných, které by doma jen zabíraly místo v šuplíku. 

Hotovost

 • Účtenky a zase účtenky. Udělat si ve výdajích pořádek dá zabrat. Navíc málokdy se podaří odhadnout své výdaje přesně – buď člověku ke konci dovolené peníze chybí, nebo naopak přebývají. 
   

Desatero tipů pro bezpečnější placení v zahraničí:

 1. Zkontrolujte si před odjezdem platnost vaší Visa karty. Pokud se blíží její expirace, banka vám obvykle sama včas pošle novou. Kontrola ale nikdy není od věci.
 2. Zkontrolujte před odjezdem stav svého běžného účtu nebo účtu kreditní karty. Platná karta, na které není dostatek peněz, člověku příliš dobrou službu neudělá.
 3. Uložte si číslo na asistenční službu banky nebo společnosti Visa. Snad nebude třeba, ale kdo je připraven, není překvapen. Když už se karta ztratí, ušetříte čas a budete moci kartu zablokovat hned.
 4. Platební kartu uchovávejte jinde než hotovost. Snížíte tak riziko hromadné ztráty. A to se vyplatí.
 5. Plaťte stejně jako doma. Kartou dnes lze platit prakticky kdekoli. V zahraničí vše funguje stejně jako v Čechách. Není důvod mít obavy a opouštět pohodlí, na které jste zvyklí.
 6. Nevozte zbytečně moc hotovosti. Ztracená karta je nepříjemná komplikace, ale když ji zablokujete, o peníze nepřijdete. U ztracené peněženky bývá ztráta definitivní.
 7. Používejte hotelové trezory. Proč riskovat, když nemusíte? Bezpečnost až na prvním místě.
 8. Noste kartu/peníze blízko u těla. Možná to není absolutní vrchol elegance, ale taková ledvinka se krade významně hůř než rozevlátá kabelka. Po nějakém podobně praktickém kousku se rozhodně vyplatí zapátrat. Navíc se opět vracejí do módy!
 9. Buďte praktičtí: Neztrácejte čas hledáním bankomatu. Na stránkách VISA najdete praktický vyhledávač bankomatů ve vašem okolí. Proč si neusnadnit život? Namísto zmateného hledání jděte najisto. Ušetřete si stres a kochejte se památkami – jste na dovolené!
 10. U bankomatu opatrně. Tady platí to samé, co v Čechách: hlídejte si diskrétní zónu a PIN zadávejte tak, aby ho nikdo neviděl.

BONUSOVÝ TIP: Myslete na druhé

Co s hotovostí, kterou jste nestihli utratit? S kartou se vám to nestane, ale pokud už vám v peněžence zůstaly nějaké peníze v jiné měně, co takhle darovat je místní charitě? Ruku na srdce, jinak by nejspíš skončily navěky doma v šuplíku, případně byste si za ně dovezli nevkusné těžítko či jinou zbytečnost. Takhle můžete mít dobrý pocit z pomoci druhým. 

Platby kartou v zahraničí na vzestupu

Z meziročního srovnání statistik asociace Visa vyplývá, že placení kartou v zahraničí výrazně nabývá na oblibě. „Počet mezinárodních transakcí v porovnání s předchozím rokem vzrostl
o 5–30 procent v závislosti na bance, jejích produktech či typu klienta. Jednoduché, pohodlné a bezpečné placení má stále více příznivců,“ uzavírá Marcel Gajdoš.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky