Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci trpí. Nemají ani na jídlo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zhruba pětina seniorů v Česku žije na hranici chudoby a přibývá těch, kteří nemají peníze na jídlo. Brněnským důchodcům se s těžkou životní situací snaží pomáhat obecně prospěšná společnosti Světýlko, podobně se penzisty snaží zajistit i Praha 6.

"Když zaplatím podnájem a elektřinu, tak mi zbyde 300 korun z důchodu," popsal České televizi tíživou situaci Alois Kříž z Krnova. Lépe na tom nejsou ale ani jiní senioři, kteří trpí na časté nemoce.

Seniorům pomáhá například organizace Světýlko, která jim platit jedno teplé jídlo denně. Dvanáct tisíc na každého získává z veřejné sbírky nebo od dárců. "Z obce nám byl doporučen senior, který během půl roku zhubl 40 kilogramů, protože mu nezbývá na jídlo," řekla televizi ředitelka organizace Světýlko Alena Uhde.

Do podobného projektu se zapojila i Praha 6. Senior zaplatí za stravenku 50 korun a městská část 30 korun doplatí. Stravenky následně mohou uplatnit v sedmi školních jídelnách.

"Je to úleva, je to pravidelné a výhodné," pochvaluje si možnost stravování v jídelně senior Vladimír Ječný, který, stejně jako další tři stovky seniorů, službu využívá. Loni za ně radnice podle ČT zaplatila přes 660 tisíc korun.

Témata:  důchodci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.