Důchodci trpí. Nemají ani na jídlo

Zhruba pětina seniorů v Česku žije na hranici chudoby a přibývá těch, kteří nemají peníze na jídlo. Brněnským důchodcům se s těžkou životní situací snaží pomáhat obecně prospěšná společnosti Světýlko, podobně se penzisty snaží zajistit i Praha 6.

Ilustrační fotografie
reklama

"Když zaplatím podnájem a elektřinu, tak mi zbyde 300 korun z důchodu," popsal České televizi tíživou situaci Alois Kříž z Krnova. Lépe na tom nejsou ale ani jiní senioři, kteří trpí na časté nemoce.

Seniorům pomáhá například organizace Světýlko, která jim platit jedno teplé jídlo denně. Dvanáct tisíc na každého získává z veřejné sbírky nebo od dárců. "Z obce nám byl doporučen senior, který během půl roku zhubl 40 kilogramů, protože mu nezbývá na jídlo," řekla televizi ředitelka organizace Světýlko Alena Uhde.

Do podobného projektu se zapojila i Praha 6. Senior zaplatí za stravenku 50 korun a městská část 30 korun doplatí. Stravenky následně mohou uplatnit v sedmi školních jídelnách.

"Je to úleva, je to pravidelné a výhodné," pochvaluje si možnost stravování v jídelně senior Vladimír Ječný, který, stejně jako další tři stovky seniorů, službu využívá. Loni za ně radnice podle ČT zaplatila přes 660 tisíc korun.

Témata: důchodci
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky