5 úseků na dálnicích zadarmo a zvýšení mýtného: Ťok navrhuje změny v dopravě. Kde? MAPA

Ministr dopravy Dan Ťok plánuje, že na pěti úsecích dálnic a rychlostních silnic, se nebude muset platit poplatek za využívání těchto silnic. Jedná se o úseky zhruba o celkové délce 30 kilometrů. V mapě se můžete podívat, jakých míst se to přesně týká.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo dopravy plánuje, že se na celkem pěti úsecích dálnic a rychlostních silnic bude jezdit bez poplatku. "Když se budovaly dálnice, tak se využila trasa silnice 1. třídy. V současnosti tak je silnice 1. třídy přerušena dálnicí a nám přijde nefér, aby jsme nutili řidiče si koupit dálniční známku, pokud ji na jiné účely nepotřebuje, nebo to objíždět přes silnice 2. a 3. tříd," vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

Nové opatření by podle ministerstva žádný větší problém neměl přinést. "Poplatky by se nevybíraly zhruba na 30 kilometrech z 1240. Žádný velký do rozpočtu to nebude a neměl by to být problém. Odhad je propad 10 až 20 milionů, které je celkově okolo 3 miliard," doplnil Ťok.

MAPA ZDE

Jezdit bez poplatku by se mělo jezdit na pěti místech - na dálnici D1 v úseku Kývalka - Brno a Brno - Holubice), na D3 mezi Čekanicemi a Měšicemi, na R6 mezi Jesenicí a exitem Cheb - sever a posledním úsekem bude mezi Bezděčínem a Mladou Boleslaví na R10.

Návrh ministerstva dopravy v nejbližších týdnech poputuje na zasedání vlády, kde by ho kabinet Bohuslava Sobotky měl projednat. "Chci to nechat schválit vládou, protože by to nemělo být rozhodnutí jen ministra dopravy," řekl Ťok. Šéf dopravy by pak následně chtěl návrh zařadit do vyhlášky o dálničních známkách v polovině letošního roku.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky