Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU uvalila na Sýrii embargo na dovoz ropy

Členské státy Evropské unie se v pátek dohodly na rozšíření sankcí proti Sýrii, kde tamní režim krvavě potlačuje opoziční protesty. Další restriktivní opatření počítají mimo jiné s embargem na dovoz ropy ze Sýrie, informují agentury Reuters a AFP s odvoláním na diplomatické zdroje.

Kdy embargo začne platit, nebylo dlouho jasné. Mnohé z unijních států žádaly, aby se tak stalo nejpozději v polovině října, zatímco Itálie chtěla, aby to bylo až v listopadu. Zdroj AFP sdělil, že embargo na žádost Říma vstoupí v platnost 15. listopadu.

Devadesát procent syrské ropy odebírají evropské státy. Až polovina jí prochází italskými přístavy. Hlavními kupci jsou vedle Italů Dánové, Francouzi, Nizozemci, Rakušané a Španělé.

Brusel zároveň rozšířil seznam desítek firem a syrských představitelů, kteří mají v EU zmraženy finance a nemohou cestovat na území členských zemí. Černá listina se rozšířila o sedm položek - čtyři činitele a tři společnosti.

Protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada, inspirované povstáním v Tunisku, Egyptě a dalších arabských zemích, propukly v březnu. Na kontě mají přes 2200 obětí.

Pětačtyřicetiletý Asad se postavil do čela země v roce 2000, kdy v prezidentském úřadě po třech desetiletích nahradil zesnulého otce Háfize.

Témata:  Sýrie ropa

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy