Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvýšíme daně ziskovým firmám a bohatým domácnostem

Zvýšíme daně ziskovým firmám a bohatým domácnostem

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Portugalská vláda v rámci boje proti vysokému schodku plánuje zavést dočasnou mimořádnou daň na vysoce ziskové firmy a na bohaté domácnosti, sdělil ve středu tamní ministr financí Vitor Gaspar. Informovala o tom agentura Reuters.

Na bohaté domácnosti by se nově měla vztahovat speciální 2,5procentní daň. Podobně si připlatí i společnosti, které ročně vydělají přes 1,5 milionu eur (zhruba 36 milionů Kč). V jejich případě se daň bude pohybovat na úrovni tří procent.

Lisabon chce současně snížit veřejné výdaje a v letech 2012 až 2014 zmrazit mzdy státním zaměstnancům.

Vláda očekává, že ekonomika v letošním roce klesne o 2,2 procenta, v příštím roce pak odepíše 1,8 procenta. Růst by měla zaznamenat až v roce 2013, kdy by dle odhadů měla posílit až o 1,2 procenta.

Podle prognózy by zadlužení země mělo kulminovat v roce 2013 na hladině 106,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Portugalsko se po Řecku a Irsku stalo třetí zemí eurozóny, která obdržela záchranný balíček. Výměnou musel Lisabon přijmout tvrdá úsporná opatření a implementovat hluboké strukturální reformy.

Témata:  Portugalsko

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2026 16:48

31. března 2026 9:46

Daňové přiznání 2026: lhůty a časté chyby

Přelom března a dubna pro statisíce lidí v Česku znamená každoroční povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. Týká se především podnikatelů a živnostníků, ale v řadě případů i zaměstnanců, kteří měli během roku další příjmy – například z pronájmu, investic nebo vedlejší činnosti. Pro rok 2026 platí opět několik různých termínů podle způsobu podání. Rozdíl mezi papírovým a elektronickým přiznáním přitom činí více než měsíc.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy