Česko z fondů EU nestihne vyčerpat 85 miliard, hrozí se Šlechtová

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová se obává, že Česko letos nevyčerpá z evropských fondů v krajním případě až 85 miliard korun. Jde ale o krizovou variantu, výsledná "ztráta" bude s největší pravděpodobností výrazně nižší.

Karla Šlechtová

Česko má s čerpáním peněz z evropských fondů dlouhodobě problémy. V roce 2013 nedočerpalo 12 miliard korun a loni dalších devět miliard. Nyní hrozí, že to bude daleko více.  

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které čerpání peněz z fondů EU v Česku koordinuje, odhaduje, že celková suma nedočerpaných peněz za letošní rok bude činit mezi 18 až 23 miliardami korun. Krizová varianta ale počítá až s 85 miliardami.  

Při započítání vedlejších dopadů však MMR pracuje se i scénářem, že výše nedočerpání může být 41 miliard korun. "Pokud se nám nepovede vypořádat s některými riziky a nebudou realizovány například velké dopravní stavby, mohla by částka nedočerpaných peněz v roce 2015 z evropských fondů dosáhnout v krajním případě až 85 miliard korun," varovala ministryně Šlechtová. 

Nejvíce rizikových je pět operačních programů. Jde o OP Životní prostředí, OP Doprava, ROP Severozápad, Integrovaný operační program a OP Výzkum a vývoj pro inovace. MMR je dlouhodobě řadí do vysoce rizikové kategorie. Materiál ministryně představila na pondělním jednání vlády, jeho projednání však vláda nedokončila. Podle MMR se prý některé resorty domnívají, že pohled MMR jako národního koordinátora je příliš kritický a jejich programy nejsou tak rizikové, jak je MMR vidí. 

V lednu přijeli do Česka zástupci Evropské komise jednat, jak zachránit co nejvíce peněz. Jednou z možností je administrativní rozdělení projektů na dvě části. Nyní je takzvané fázování možné u projektů nad pět milionů eur (cca 140 milionů korun). ČR chce, aby se tato hranice snížila. "Podstatou fázování je, že se rozdělí na dvě části. Jedna část se zaplatí ze starého období a druhá část se zaplatí z nového období," řekla v rozhovoru s ČTK náměstkyně pro místní rozvoj Olga Letáčková. 

Česko také navrhlo, aby jednotlivé řídicí orgány mohly volněji přesouvat peníze v rámci svého operačního programu. Rychleji by se měly schvalovat revize operačních programů. Možností je i zařazení nových aktivit, které by šlo podpořit. Česko tak usiluje o umožnění financování silnic II. a III. třídy z evropských peněz. Letošní rok je posledním, kdy je možné čerpat peníze z programového období 2007 až 2013. Česko v něm mělo k dispozici více než 700 miliard korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky