Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budou nám znovu proplácet začátek nemocenské?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Premiér Sobotka chce prosadit zásadní změnu. Zaměstnanci by podle něj měli opět dostávat proplacené první tři dny nemocenské. Za ty se teď nedostává nic. Návrh ale kritizuje opozice, i Sobotkův koaliční partner a ministr financí Babiš. A proti jsou i zaměstnavatelé.

Oslava by se teď klidně mohla rozjet u odborářů. Právě ti totiž dlouhodobě stojí o proplácení prvních tří dní nemocenské, které bylo před lety zrušeno kvůli jejímu zneužívání. "Je to tak správné," tvrdí Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. "Teď začíná být chřipkové období. Člověk v prvních dnech nemoci dokáže nakazit spoustu lidí a sníží výkonnost celé firmy."

Nyní první tři dny nemocný nedostává nic, od čtvrtého dne platí náhradu mzdy zaměstnavatel, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Teprve od patnáctého dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění - počítají se z průměrného denního příjmu.

Zaměstnavatelé a někteří opoziční politici jsou ale proti nápadu. "Hlavním důvodem je obava ze zneužívání nemocenské a také náklady," vysvětlil Milan Mostýn, mluvčí Svazu průmyslu a dopravy.

Podobný názor má i opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09): "Neúměrně by to zatížilo zaměstnavatele a prodražilo by se to i státu."

A stejně mluví i Petr Fiala, šéf opoziční ODS: "Vůbec tomu nerozumím. Od roku 2008, kdy se to zavedlo, se nemocnost snížila na polovinu," vypočítává Fiala.

Že nejde o šťastné rozhodnutí si myslí i koaliční partner ČSSD, hnutí ANO. A tady by mohl Sobotka narazit. Proplacení prvních tří dní nemoci, podle koaliční smlouvy vláda obnoví pokud se na tom dohodne tripartita.Ta bude nemocenskou řešit v březnu.

Témata:  nemocenská

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.