Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak Čechy ovlivní volby v Řecku? Zdražily dolar a zvedají ceny benzínu a nafty!

Jak Čechy ovlivní volby v Řecku? Zdražily dolar a zvedají ceny benzínu a nafty!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

I když drtivou většinu Čechů zajímá Řecko jen v momentě, kdy tam jedou za sluncem, nyní by měli zbystřit všichni. Volby v jihoevropské zemi totiž podle tn.cz pocítíme i my, tisíce kilometrů daleko.

V Řecku vyhrála volby levicová strana Syriza, které jen těsně utekla většina v tamějším parlamentu. Její představitelé se netají tím, že se jim ani trochu nelíbí úsporná opatření, na která muselo Řecko před pár lety přistoupit po takzvaném měkkém bankrotu.

A to způsobilo, že kurs eura spadl vůči dolaru nejníž od roku 2003. A to se chtě nechtě dotkne i českých spotřebitelů. "Koruna je vůči euru naštěstí velmi stabilní, takže tam můžeme být v klidu. Ale zdražuje nám dolar a to se promítá i do cen pohonných hmot u pump. Bez těchto výkyvů by mohly být benzin s naftou ještě levnější," řekla TN.cz Markéta Šichtařová.

Zamyslela se i nad tím, co vítězství Syrizy v řeckých volbách přinese v delším časovém horizontu. "Odpor k úsporným opatřením velmi zvyšuje šanci tvrdého bankrotu Řecka, který by následně nejspíš vedl k odchodu země z eurozóny," zamýšlí se Šichtařová.

To by sice byla špatná zpráva pro Řeky, ale dobrá pro zbytek Evropy. "V krátkodobém horizontu by samozřejmě euro oslabilo, ale bez Řecka by se Evropská unie zbavila obrovské ekonomické zátěže a nakopla nový růst," předvídá Šichtařová.

Témata:  pohonné hmoty Řecko

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.