Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S důchodci je problém. Ministerstvo musí zakročit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Seniorů v České republice přibývá a kapacita domovů pro seniory zdaleka nedosahuje počtu žádostí o jejich služby. Vznikají tak soukromá zařízení, z nichž některá nejsou registrovaná a porušují pravidla. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto v souvislosti s novelou o sociálních službách zvýší kontroly ve státních zařízeních.

Čeká televize upozornila, že v uplynulém roce dostaly od krajských úřadů pokutu tři firmy celkem za necelého půl milionu korun. Pokutu 150 tisíc korun dostalo například zařízení pro seniory nedaleko Prahy, které nemělo registraci. Zhruba poloviční pokutu dostala společnost AS-senior za poskytování služby na Karvinsku.

Provozovatelé podle ČT často nabízejí službu, přestože mají pouze živnostenský list. Ve skutečnosti se tak jedná o ubytovny nebo hotely, které se za domovy důchodců jen vydávají a seniorům neposkytují zdravotnickou péči. Kraje nyní řeší dvě desítky nových případů.

Na podmínky některých zařízení upozorňuje i ombudsmanka Anna Šabatová, jejíž institut odhalil sedm nelegálních zařízení, kde docházelo k omezování osobní svobody. Senioři byli k postelím přivazování a dokonce i okrádáni.

Do měsíce vydá souhrnnou zprávu, se kterou se chce obrátit přímo na kabinet Bohuslava Sobotky. "Nejde jen o represi. Vláda musí investovat víc peněz do sociálních služeb," řekla televizi Šabatová.

Témata:  důchodci

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.