Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S důchodci je problém. Ministerstvo musí zakročit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Seniorů v České republice přibývá a kapacita domovů pro seniory zdaleka nedosahuje počtu žádostí o jejich služby. Vznikají tak soukromá zařízení, z nichž některá nejsou registrovaná a porušují pravidla. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto v souvislosti s novelou o sociálních službách zvýší kontroly ve státních zařízeních.

Čeká televize upozornila, že v uplynulém roce dostaly od krajských úřadů pokutu tři firmy celkem za necelého půl milionu korun. Pokutu 150 tisíc korun dostalo například zařízení pro seniory nedaleko Prahy, které nemělo registraci. Zhruba poloviční pokutu dostala společnost AS-senior za poskytování služby na Karvinsku.

Provozovatelé podle ČT často nabízejí službu, přestože mají pouze živnostenský list. Ve skutečnosti se tak jedná o ubytovny nebo hotely, které se za domovy důchodců jen vydávají a seniorům neposkytují zdravotnickou péči. Kraje nyní řeší dvě desítky nových případů.

Na podmínky některých zařízení upozorňuje i ombudsmanka Anna Šabatová, jejíž institut odhalil sedm nelegálních zařízení, kde docházelo k omezování osobní svobody. Senioři byli k postelím přivazování a dokonce i okrádáni.

Do měsíce vydá souhrnnou zprávu, se kterou se chce obrátit přímo na kabinet Bohuslava Sobotky. "Nejde jen o represi. Vláda musí investovat víc peněz do sociálních služeb," řekla televizi Šabatová.

Témata:  důchodci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.