Babiš prý není tak skvělý. Tady je důkaz

Důvěryhodnost ministra financí Andreje Babiše v očích veřejnosti stále roste a šéf hnutí ANO se pravidelně umisťuje na vedoucích příčkách různých žebříčků popularity. Podle expremiéra Jiřího Paroubka ale ve skutečnosti Babiš není tak skvělý národohospodář.

Andrej Babiš

Paroubek přiznává, že současná vláda je oproti dvěma předcházejícím pravicovým vládám nepochybně posunem k lepšímu, avšak některé médii tolik oslavované kroky této vlády nejsou podle něj tak velkolepé, jak by se ze stránek novin mohlo zdát.

"Média poněkud mytizují postavu Andreje Babiše a dělají z něho někoho, kdo z neplatičů daní a jiných šibalů vytřepává peníze, které patří do státní pokladny. Tento svůj mýtus podpořila média konečnými čísly. Za jedenáct měsíců roku 2014 stát vykázal deficit 68,9 miliard korun, takže na konci roku je reálné očekávat deficit 80 – 90 miliard korun, což je mnohem lepší zpráva než plánovaný deficit 112 miliard korun," tvrdí.

Při podrobnějším pohledu na tato čísla ale vzdor mýtu prý zjistíme, že tento příznivý vývoj není způsoben útokem na neplatiče daní pomocí týmu Kobra a podobně.

"Rozpočtové příjmy státu meziročně vzrostly za posledních jedenáct měsíců o 38,3 miliardy korun, tedy o 4 %. To je slušný výsledek. 24,9 miliard korun z této částky však představuje v podstatě jednorázové příjmy. Jedná se o:

  • Převod 10,3 miliard korun z privatizačního účtu (likvidace FNM) do příjmů kapitoly všeobecné státní pokladny
  • Příjem 8,5 miliardy korun z prodeje kmitočtů na rychlé mobilní sítě LTE
  • Příjmy z EU, které jsou meziročně o 6,1 miliardy korun vyšší

Pokud tedy tyto částky od 38,3 miliard korun odečteme, získáme hodnotu 13, 4 miliardy korun, a to už zdaleka tak oslnivá částka není. I proto, že výdaje státu meziročně zaznamenaly nárůst o 27,8 miliard korun," píše Paroubek ve svém komentáři.

Dodává, že nebýt neopakovatelných jednorázových příjmů státního rozpočtu, museli bychom i na konci letošního roku očekávat trojciferný deficit.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky