Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministr Stropnický stopnul prodej kasáren za 600 miliónů, Tykačová je nedostane

Ministr Stropnický stopnul prodej kasáren za 600 miliónů, Tykačová je nedostane

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zastavil prodej kasáren v Karlíně společnosti Griva Art. Podle něj existuje podezření, že dvě firmy, které se zúčastnily soutěže, byly majetkově propojeny. Kasárna měla za téměř 600 milionů korun získat manželka finančníka Pavla Tykače Ivana. Stropnický chce vyhlásit nový tendr a v nejbližších dnech vyvodit personální důsledky pro zodpovědné úředníky ministerstva.

"Rozhodnutí ministerstva nás mrzí, je však plně v souladu s podmínkami soutěže," sdělila dnes v reakci Tykačová."Možná, že se to někomu bude zdát jako soutěž, která proběhla úplně v pořádku, ale já k této skupině lidí patřit nemohu," řekl novinářům v Poslanecké sněmovně Stropnický. "Potvrdilo se skutečně to, že je tam majetkové propojení, takže jaká je to potom soutěž. Potvrdilo se i to, že struktura vlastnická je poměrně nepřehledná," upřesnil ministr.Nejprve sice na tiskové konferenci hovořil o tom, že žádný personální postih kvůli tendru zatím nepřijde, později ale mluvčí ministerstva Jan Pejšek ČTK informoval o opaku. "Z postupu při prodeji kasáren vyvodím v nejbližších dnech patřičné personální důsledky," vyřídil vzkaz ministra.Obrana kasárna v pražském Karlíně prodává jako nepotřebná. Více než půlmiliardovou soutěž vyhrála společnost Griva Art. Podle ministerstva obrany je však majetkově propojena s druhou společností Castullus. Existuje tak podezření, že se firmy mohly domluvit na nabídce. Úřad své rozhodnutí tendr zrušit opírá i o právní analýzu advokáta Václava Lásky. Tykačová ČTK sdělila, že společnost Griva Art není s firmou Castullus majetkově, ani jakkoli jinak propojena."My se kloníme v tuto chvíli k názoru, že tu soutěž vypíšeme znovu v dohledné době. Že ji vypíšeme tak, abychom se pod to mohli podepsat, aby byla co nejtransparentnější a aby ten výnos z toho byl co nejvyšší," uvedl Stropnický. Soutěž podle něj provázela řada nesrovnalostí. Za "zvláštní" označil fakt, že u více než půlmiliardové částky byl rozptyl nejvyšší a nejnižší nabídky tří firem jen osm milionů korun. Na schůzi, při níž ministerská komise vybírala vítěze tendru, nebyl přítomen předseda komise, zmínil Stropnický. 

Tykačová uvedla, že její motivací pro účast v soutěži byla možnost změnit osud bývalých Kasáren Jana Žižky z Trocnova. Podle ní to byla jedinečná příležitost, která mohla zachránit unikátní objekt, s nímž si stát zjevně po léta nevěděl rady. 

"Náš návrh předpokládal vznik nového univerzitního kampusu, který by Praze dal jak novou vysokou školu, tak komplexní zázemí pro stovky studentů. Studentský živel by přinesl Karlínu životodárné okysličení. To vše v souladu se strategickým plánem hlavního města, který už 14 let počítá se vznikem dalšího univerzitního kampusu na území Prahy," dodala Tykačová.

Témata:  Martin Stropnický

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.