Ceny tepla v roce 2014: Ušetříte nebo zaplatíte víc? Najděte si svoje město

Aktuální průzkum Teplárenského sdružení ČR potvrdil odhadovaný pohyb ceny tepla v roce 2014. Pro devět z deseti domácností se cena tepla zvýšila o méně než 3 %. Vyšší meziroční nárůst zaznamenaly většinou teplárny s relativně nejnižší cenou. Pro téměř čtvrt milionu domácností cena tepla naopak dokonce klesla.

660

„Pro více než čtvrt milionu domácností (napojených převážně na soustavy zásobování teplem se zdroji na zemní plyn, černé uhlí nebo biomasu) se ceny tepla v novém roce nezvýšily. Pro dalšího téměř čtvrt milionu domácností dokonce klesly," uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Většina tepláren využívajících převážně domácí hnědé uhlí ceny tepla mírně zvýšila, ve většině případů o méně než 3 %. Vyšší nárůst zaznamenaly většinou teplárny s relativně nejnižší cenou. I přes uvedený nárůst je teplo z hnědého uhlí nadále průměrně zhruba o 70 Kč na 1 GJ levnější než z plynových zdrojů.

Do průzkumu, který byl uskutečněn na začátku ledna, se zapojili dodavatelé zásobující teplem 147 měst a obcí (1,22 milionu bytů). Celkem je v České republice na soustavy zásobování teplem připojeno 1,5 milionu bytů, průzkum tedy podchytil 4/5 zásobovaných bytů, uvádí zpráva Teplárenského sdružení, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Oproti roku 2013 nedošlo letos k nárůstu daně z přidané hodnoty a příznivě se zatím vyvíjely také ceny zemního plynu, i když oslabení kurzu koruny ze strany České národní banky se může v některých případech do ceny tepla promítnout až v druhé polovině letošního roku.

Spotřeba tepla v roce 2013 byla podle lokalit téměř stejná či mírně vyšší než v roce 2012, když chladné jaro vykompenzoval teplejší podzim a zejména velmi teplý prosinec. V porovnání s minulými roky byla spotřeba tepla v roce 2013 asi o 7 % vyšší než v roce 2011, ale o 5 % nižší než v roce 2010, který byl za posledních 15 let nejchladnější.

I když na teplý podzim a zejména teplý prosinec 2013 byly všechny lidové pranostiky krátké, byl podobně teplý i konec roku 2012. V posledních letech se již stalo téměř pravidlem, že po teplém podzimu se teplotní mrazivé extrémy dají v topné sezoně očekávat spíše po novém roce od ledna až do května, jak jsme se mohli přesvědčit i vloni. Jedna z lidových pranostik varuje: Ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu.

Přehled vybraných 74 měst, v nichž je na soustavy zásobování teplem napojeno 3000 a více bytů (celkem je v nich teplem z centrálních zdrojů zásobováno 1,196 milionu bytů).

Snížení ceny tepla o více než 3 % (15 600 bytů)

Jablonec nad Nisou, Mariánské Lázně, Prachatice

Snížení ceny tepla do 3 % (204 100 bytů)

Beroun, Frýdek-Místek, Havířov, Havlíčkův Brod, Jindřichův Hradec, Karviná, Klášterec nad Ohří, Krnov, Ostrava, Ostrov nad Ohří, Přerov, Ústí nad Orlicí, Žďár nad Sázavou

Cena tepla se nemění (261 800 bytů)

Brno, Děčín, Cheb, Kladno, Liberec, Louny, Olomouc, Otrokovice, Plzeň, Příbram, Rožnov pod Radhoštěm, Třebíč, Vyškov

Zvýšení ceny tepla do 3 % (594 500 bytů)

Bílina, Blansko, Česká Lípa, České Budějovice, Český Těšín, Hodonín, Jihlava, Kadaň, Karlovy Vary, Kolín, Litoměřice, Litvínov, Mladá Boleslav, Most, Neratovice, Nový Jičín, Opava, Pelhřimov, Písek, Praha, Prostějov, Rakovník, Sokolov, Štětí, Šumperk, Tábor, Teplice, Třinec, Trutnov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Vsetín, Zlín, Žatec

Zvýšení ceny tepla nad 3 % (120 500 bytů)

Bohumín, Bruntál, Hradec Králové, Chomutov, Chrudim, Jirkov, Klatovy, Náchod, Orlová, Pardubice, Strakonice

Témata: energetika

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky