Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo si "kupuje" politické strany svými dary? Podívejte se

Kdo si

Foto: ČNB

Jedny dostávají od svých sponzorů desítky milionů, jiné jen desítky tisíc. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších sponzorů politických stran v posledních letech.

Když se podíváme na nejštědřejší sponzory politických stran, některé si mohou připadat jen jako chudí příbuzní. Například komunisté dostali od firem nejvyšší sponzorský dar v roce 2010 300 tisíc korun, naproti tomu sociální demokraté dostali od společnosti Cíl téměř 155 milionů.

Je však nutné podotknout, že stoprocentním vlastníkem společnosti Cíl je právě ČSSD. A ve vedení představenstva v minulých letech zasedl i současný prezident Miloš Zeman či expremiér Vladimír Špidla.

Dalším dobře finančně zásobeným politickým uskupením je hnutí ANO. Ale v jejich případě to není žádné tajemství a většinu peněz do partaje "sype" Andrej Babiš. Jako fyzická osoba do pokladny hnutí dal za dva roky 30,5 milionu korun, další desítky milionů straně poukázaly jeho společnosti, které patří pod holding Agrofert.

Pokud se podíváme na hospodaření jednotlivých stran v roce 2012, tak vůbec nejhůře dopadla ODS. Za minulý rok totiž podle portálu Politickéfinance.cz, který vychází z výročních zpráv, vykázala ztrátu téměř 43 milionů korun. Příliš dobře si nevedla ani TOP 09, která byla loni ve ztrátě 19 milionů. Naopak nejlépe hospodařili sociální demokraté, ti minulý rok byli v zisku téměř 240 milionů korun! Výraznou měrou se na této částce podílely i dary od společnosti Cíl, kterou vlastní právě ČSSD.

Témata:  politici

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy