V rámci svého říjnového šetření CVVM položilo všem respondentům dvě otázky týkající se hodnocení současné ekonomické situace v České republice a hodnocení životní úrovně jejich domácností.
Z výsledku šetření vyplynulo, že necelá dvoutřetinová většina (64 %) české veřejnosti hodnotí současnou ekonomickou situaci v zemi negativně, přičemž 19 % ji označilo za „velmi špatnou" a 45 % za „špatnou".
Naopak příznivé hodnocení se vyskytlo u 7 % dotázaných, kteří ji charakterizovali jako „dobrou", zatímco odpověď „velmi dobrá" se v šetření nevyskytla vůbec. O málo více než čtvrtina (28 %) lidí pak považuje současnou ekonomickou situaci v ČR za „ani dobrou, ani špatnou". Zbývající 1 % oslovených se k tomuto dotazu nedokázalo vyjádřit a zvolilo odpověď „nevím".
Podrobnější analýza ukázala, že optimismus v hodnocení současné ekonomické situace narůstá se subjektivně hodnocenou životní úrovní, i když i dotázaní s dobrou životní úrovní hodnotí ekonomickou situaci poměrně kriticky. Z hlediska věku je hodnocení ekonomické situace poněkud příznivější u dotázaných do 30 let, naopak kritičtější je u lidí od 60 let výše.
Relativně optimističtěji se o ekonomické situaci vyjadřují studenti, podnikatelé se zaměstnanci, obyvatelé Čech a z hlediska politické orientace ti, kdo se hlásí k pravici či k pravému středu, především pak stoupenci TOP 09 ci ODS, a rovněž lidé důvěřující vládě. Naopak kritičtějšími jsou v tomto ohledu důchodci, nezaměstnaní, obyvatelé Moravy, respondenti hlásící se k levici a voliči ČSSD.
Témata: ekonomika
Související
16. prosince 2024 10:34
15. listopadu 2024 9:34
11. listopadu 2024 10:30
7. listopadu 2024 10:18
18. října 2024 10:57