Romové deformují čísla o nezaměstnanosti. Nejen na Slovensku, ale i v Česku

Nezaměstnanost na Slovensku se v prvním čtvrtletí zvýšila na 14,5 procenta. Premiér Robert Fico veřejně prohlašuje, že vysoká čísla jsou dílem téměř půlmilionové romské menšiny. Nebýt jí, nezaměstnanost by prý byla pod unijním průměrem. V Česku je problém menší, přesto i u nás Romové makroekonomické ukazatele značně ovlivňují.

660

V minulých dnech se pod patronátem slovenských Hospodárských novin, nejnovějšího přírůstku v rodícím se mediálním koncernu česko-slovenského miliardáře Andreje Babiše, sešli premiéři Petr Nečas a Robert Fico. Při srovnávání stavu obou zemí vytáhl český premiér Nečas jedno z mála čísel, které v porovnání se Slovenskem vypadá i dnes ještě dobře – nezaměstnanost. Jeho slovenský protějšek Robert Fico se však jen tak nedal a rozkryl, v čem podle něj spočívá příčina slovenské nezaměstnanosti, jedné z největších v rámci Evropské unie.

Nebýt Romů...

„Celá eurozóna mluví o rekordní nezaměstnanosti, není to fenomén jedné země. Kdyby nebyla na Slovensku míra nezaměstnanosti deformovaná velkým počtem romských spoluobčanů, tak Slovensko má dnes osmi- nebo devítiprocentní nezaměstnanost," prohlásil Robert Fico. „Dobře víme, že jde o lidi, pro které se těžko hledá práce, kteří jsou těžko rekvalifikovatelní, kde jsou velmi špatné pracovní návyky a pracovní disciplína," dodal šéf slovenské vlády, která odhadl, že se jedná o tři sta až čtyři sta tisíc lidí. Některé odhady počtu Romů ovšem mluví až o půl milionu lidí. To je zhruba deset procent všech obyvatel Slovenska.

Ani podle představitelů slovenské opozice nejsou Ficovy odhady přehnané. „Romů bez práce je přibližně polovina ze všech nezaměstnaných," uvádí dokonce exministr práce a sociálních věcí Jozef Mihál z opoziční strany Svoboda a Solidarita. „Problém Romů je historický, vleče se dlouhé roky a nebude lehké najít recepty, které by dokázaly z roku na rok zlepšit životní situaci sociálně vyloučených Romů," uvedl Mihál pro server Romovia.sme.sk.

Problém je, že se nelepší ani vzdělávací situace slovenských Romů. Vzhledem k extrémně vysoké porodnosti jsou romské školy na východě Slovenska přeplněné a učí normálně na „dvě směny". Není divu, že výsledky romských žáků jsou pak katastrofální, polovina z nich v první a druhé třídě propadne.

Ve statistikách nejsou, přesto je i naši Romové ovlivňují

V Česku však není situace výrazně jiná. Situace českých Romů je obecně lepší než na Slovensku. I díky tomu, že většinou nežijou v „osadách", ale v rámci měst, nejsou, přes špatný vývoj posledních let, zcela izolovaní a také úroveň jejich vzdělání i míra zaměstnanosti jsou výrazně vyšší než na Slovensku.

Celý článek zde

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky