Kalousek chce politikům a soudcům zvýšit platy! Varuje Zeman

Praha - V návrhu rozpočtu na rok 2014 plánuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zvýšit prostředky na platy ústavních činitelů o 27 procent. Ve středu to řekl prezident Miloš Zeman, který s tímto plánem nesouhlasí.

660
reklama

"Předpokládá se zvýšení platů ústavních činitelů o 27 procent, což je zdůvodněno rozmrazováním platové základny činitelů za poslední roky," prohlásil prezident, podle kterého jsou v plánovaném rozpočtu i další nepřijatelné návrhy, například zvýšení dotací na obnovitelné zdroje o dvě miliardy korun. "Budu apelovat na Poslaneckou sněmovnu, aby je při projednávání zákona o státním rozpočtu zamítla," dodal Zeman.

Politici si platy fakticky naposledy zvedli během loňského prosince, kdy dolní parlamentní komorou prošel návrh poslance Jana Čechlovského (ODS), kterým se přestalo odvádět sociální a zdravotní pojištění z nezúčtovatelných politických platových náhrad.

Prezident chce bojovat proti státnímu dluhu. Na jeho moření založil fond, do kterého bude dávat třetinu svého platu. Číslo účtu, na který by případní zájemci mohli posílat peníze, zní 123123/6000 a je u PPF Banky. S dárci se za odměnu prezident vyfotí. "Nedělám si iluze, že tato kapka v moři povede k drastické redukci státního dluhu, nicméně doufám, že se ke mně přidají i lidé s vysokými příjmy," vysvětlil prezident.

Mezi ústavní činitele se kromě zákonodárců a členů vlády počítají i ústavní soudci, soudci nebo členové bankovní rady.

Finální verzi zákona o státním rozpočtu by měl ministr financí předložit vládě do konce srpna. V příštím roce by měl být schodek státního rozpočtu stoupnout na 105 miliard korun.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky