Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dovolené za dveřmi. Porostou ceny benzínu?

Dovolené za dveřmi. Porostou ceny benzínu?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Analytici očekávají v týdnu další stagnaci cen pohonných hmot, přičemž by se případné zdražení týkalo spíše nafty než benzinu. Také během minulého týdne zůstaly ceny u čerpacích stanic prakticky neměnné, benzin i nafta zdražily o jeden haléř na 36,08, respektive 35,54 koruny za litr.

Proti tomu vzhůru koncem minulého týdne vyrazila ropa typu Brent i lehká texaská ropa WTI. "Ty tak reagovaly na květnový růst zvýšení maloobchodních prodejů v USA a s tím spojené zhodnocování akciových titulů. Na konci týdne posílily důvěru trhů v hospodářské oživení také údaje o menším než očekávaném množství žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA," komentoval vývoj situace na světových trzích Vít Jedlička, analytik společnosti Colosseum.

Silný růstový impuls podle jeho slov ropě udělily i prohlášení Baraka Obamy ohledně chystané pomoci USA při vyzbrojení opoziční armády v Sýrii. "To by mohlo výrazně zvýšit riziko eskalace konfliktu na Blízkém východě. David Cameron na konci týdne potvrdil, že Velká Británie bude dodávat rebelům nevojenskou podporu," doplnil Jedlička.

Vzrostla rovněž průměrná cena benzinu a nafty na trhu v Rotterdamu (+0,09 procenta, respektive +1,41 procenta). Svoji roli při určování cen na českých čerpacích stanicích sehrála také situace na finančních trzích, kde po předchozím růstu opět oslabila koruna. "Distributorské marže jsou přitom mírně nadprůměrné," zakončil analytik Jedlička.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.