Kalousek rozhodl: Komu po povodních odpustí daně?

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zveřejnil detailní seznam daňových úlev pro poškozené povodněmi. Ministerstvo například odpustí daň z příjmu za rok 2013 fyzickým i právnickým osobám, a to ve výši škod způsobených povodní na majetku používaném k podnikání.

reklama

Šéf státní kasy se nechal zároveň slyšet, že finanční i celní správa budou postupovat vůči obětem povodní vstřícně i při plnění ostatních daňových povinností. "Podnikajícím fyzickým osobám také promineme příslušenství v případě pozdní úhrady záloh splatných po povodních v roce 2013," doplnil ministr Kalousek.

O další úlevu si mohou říct právnické osoby, které si budou přát snížit či odložit zálohy na daň z příjmů. Ty by se měly podle rezortu financí obrátit na finanční úřady s individuální žádostí. "Budou-li chtít podnikající fyzické osoby vystupovat jako bezdlužné, musí také podat individuální žádost o úpravu záloh. Správci daně budou vůči nim postupovat maximálně vstřícně," slibuje ministr financí.

Poslední chystanou úlevou je podle oficiálního vyjádření rezortu nařízení, díky kterému podnikajícím fyzickým i právnickým osobám, kterým k 30. 6. 2013 vzniká povinnost doplatit daň z příjmů za předchozí zdaňovací období, bude prominuto příslušenství, pokud posečkanou daň zaplatí nejpozději do posledního říjnového dne. "Osoby, které budou chtít využít úlevu, oznámí tuto skutečnost správci daně, přičemž doloží, že byly postiženy povodněmi, nebo připojí čestné prohlášení," zakončil Kalousek.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky