Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exředitel řetězců prozradil: Proč prodávají tak hnusné potraviny?

Nova získala exkluzivní výpověď bývalého ředitele poboček nadnárodních obchodních řetězců. Ten se otevřeně vyjádřil k praktikám, které tam panují ohledně zacházení s nekvalitními nebo prošlými potravinami.

Za vším je podle něj strach o práci a plnění téměř nesplnitelných předepsaných povolených ztrát od centrály. Pokud vyhodí nekvalitního ovoce nebo zeleniny vedoucí víc, může ho to stát i místo. Není pak divu, jak se s potravinami u nás švindluje.

POTRAVINOVÝ INSPEKTOR ZPOVÍDÁ EXŘEDITELE:

PI: Proč je tolik shnilého a plesnivého ovoce a zeleniny na pultech?

Exředitel: Vedení společností nutí ředitele, aby dodržovali plány, které mají na povolené ztráty na těch obchodech. A ty jsou samozřejmě tak přísné, že potom se děje, co se děje na těch obchodech.

PI: Za vším jsou tedy peníze, lidé mají strach, že přijdou o práci?

Exředitel: Zaměstnanci mají kvótu, kolik zboží se může odepsat, kolik se může vyhodit, to jsou čísla stanovená. Do těchto kvót je těžké vejít. Proto potom v obchodech nacházíme, co nacházíme.

PI: Co když toho ti vedoucí vyhodí více?

Exředitel: Musí to vedení zdůvodňovat a je to nepříjemné pro toho vedoucího nebo ředitele a je to až ztráta pozice.

PI: Jak se v českých hypermarketech ovoce a zelenina skladuje?

Exředitel: Měla by se skladovat podle předpisu. Samozřejmě praxe je jiná. U spousty obchodů je nedostatečná skladovací kapacita, tudíž spousta sortimentu zůstává mimo teplotní řetězce a skladuje se jinak, než povolují normy. Zboží, které má být v chladících prostorech, se skladuje na chodbě nebo kde je místo. Potom to rychle "odchází" a na obchodech vidíte to, co vidíte.

PI: Jak to chodí za hranicemi?

Exředitel: Já jsem byl v zahraničí, viděl jsem obchody a měl jsem samozřejmě možnost nahlédnout i do přípraven a porovnat, jak to tam funguje. Nikdy jsem tam neviděl to, co se děje v České republice.

Témata:  potraviny obchody

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy