Zlodějské předváděčky pro důchodce: Konečně padly pokuty! Prý jsou malé, zlobí se lidé

Kontroverzní společnosti, které pořádají předváděcí akce zaměřené na seniory, na nichž jim většinou vnutí předražené věci, dostaly na pokutách 5,5 milionu korun. A to jen za necelé čtyři měsíce!

660
reklama

Vyhráli jste! Dostanete oběd zdarma! Když podepíšete smlouvu hned, dostanete jedinečný dárek. Toto slyší neustále na předváděcích akcích snad tisíce seniorů. Bohužel obrovskému psychickému nátlaku společností, které tzv. předváděčky pořádají, nevydrží a podlehnou. Přitom naprostá většina společností se snaží důchodce podvést. Vychází to alespoň z výsledků kontrol České obchodní inspekce, kterou má televize Nova exkluzivně k dispozici.

"Při sto třinácti kontrolách bylo zjištěno porušení v jednaosmdesáti procentech," upozornil ředitel České obchodní inspekce Vladimír Velcovský.

Přestože se inspekce chlubí počtem odhalených pochybení i počtem rozdaných sankcí, i ona má co napravovat. Udělila sice 37 pokut, ale jen ve výši dohromady zhruba za 5,5 milionu korun. A to firmy s milionovými obraty zřejmě od nepravostí neodradí. Přitom každá jednotlivá pokuta může být až 5 milionů.

Počet kontrol na předváděcích akcích od loňska už Česká obchoní inspekce téměř zdvojnásobila. A o tom, jak seniory, ale i ostatní spotřebitele ochránit, se zabývá i ministerstvo průmyslu a obchodu. "Chceme zřídit takzvaného spotřebitelského ombudsmana. Kdyby byli vystavení takové praktice, tak by mohli zajít živnostenský úřad a byl by to podnět pro zahájení řízení," prozradil ministr Martin Kuba.

Kamera Televize Nova zachytila na předváděcích akcích už nespočet případů klamání. Nejabsudnějším podvodníkem byl prodejce zájezdů, který se v mžiku proměnil v lékaře.

Kvůli takovému chování společností zakročil i deník Blesk, který přišel s peticí proti šmejdům. Nejlepším bojem s těmito firmami ale bezpochyby je, jejich předváděcí akce zkrátka ignorovat.

Lidé se ale v diskuzích zlobí, že 5,5 milionu jsou pokuty zatím spíš nízké. A nebo by to byla optimální pokuta pro jednu z firem takto fungujících.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky