Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny zuří: Češi se snaží fixlovat, kde můžou. Co je k tomu vede?

Pojišťovny zuří: Češi se snaží fixlovat, kde můžou. Co je k tomu vede?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Podvodníků snažících se vymámit z pojišťoven peníze stále přibývá. Například Generali pojišťovna zaznamenala meziroční nárůst takovýchto incidentů o 32 procent, Allianz pojišťovna odhalila dokonce o 70 procent podvodů za 31 milionů korun více, uvedly ve středu pojišťovny.

Ze statistik pojišťoven rovněž vyplývá, že zatímco počet pojistných podvodů přibývá, uchráněný objem peněz zůstává stejný nebo stagnuje. "Z tohoto srovnání je patrné, že průměrná částka na jeden podvod výrazně poklesla. Některým podvodníkům prostě stojí za to přilepšit si na úkor pojišťovny, byť jen o několik tisíc korun," uvádí Maya Mašková, vedoucí úseku interního auditu a vyšetřování Allianz pojišťovny.

Její slova potvrzuje i tiskový mluvčí Generali pojišťovny Jiří Cívka. Ten uvedl, že zatímco počet odhalených podvodů vzrostl o třetinu, finanční objem těchto podvodů klesl proti loňskému roku o čtyři miliardy na sedm miliard korun za první tři měsíce letošního roku. "Konečný účet prvního čtvrtletí ale není uzavřen. Řada případů je stále v šetření," doplnil Jiří Cívka s tím, že nejčastějším případem bývá pokus o podvod v okamžiku vzniku reálné škody, kterou se pachatelé z různých důvodů snaží uměle navýšit pro své obohacení.

Pojišťovny se dále shodují, že v podvodech stále převažují nadhodnocené dopravní nehody nebo takové karamboly, které se sice staly, ale jinak. Typickými škodami jsou proto drobné nehody na parkovištích nebo jiné menší srážky vozidel, jejichž opravu nepojištění motoristé nechtějí hradit ze svého, a proto hledají viníka mezi kamarády, nejčastěji řidiči služebních vozidel.

A proč se počet pojistných podvodů stále množí?

Podle pracovníků Allianz pojišťovny je to zejména proto, že společnost nebere pojistný podvod jako něco zavrženíhodného a klienti často ani netuší, že tento trestný čin zvyšuje ve svém důsledku sazby pojistného. "A přestože to na první pohled nevypadá, i u pojistných podvodů oběť existuje a kromě pojistitele jí je každý poctivý klient," zakončila Mašková.

Témata:  pojišťovny

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.