Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řidiči, pozor: Během týdne na vás u benzinek čeká překvapení!

Řidiči, pozor: Během týdne na vás u benzinek čeká překvapení!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Cena benzinu a nafta u čerpacích stanic zlevní podle odborníků během týdne až o desítky haléřů. Minulý týden přitom klesla cena benzinu o 13 haléřů na 36,33 koruny a nafty o 12 haléřů na 35,81 koruny za litr, uvedla v pondělí prostřednictvím statistik CCS společnost Colosseum.

Druhý týden v řadě zlevňuje rovněž ropa typu Brent. Její květnový kontrakt uzavřel minulý týden na úrovni 103,04 dolaru za barel.

"Ropa předminulý týden padala v reakci na sérii pesimistických zpráv z americké ekonomiky," uvedl analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička. Dodal, že tento týden navíc černé zlato dále oslabilo přehodnocení ekonomického růstu v Číně, který byl pomalejší (+7,7 procenta), než se předpokládalo. Čína přitom drží druhou příčku ve světovém žebříčku zemí s největší spotřebou ropy (11 procent z celosvětové spotřeby). První jsou Spojené státy (21 procent).

Průměrné ceny pohonných hmot proto klesly také na světové burze v Rotterdamu. Cena benzinu se na tamním trhu snížila o 4,94 procenta a nafta zlevnila o 3,36 procenta. Oslabila také koruna vůči dolaru, konkrétně o 0,42 procenta na 19,85 koruny za dolar.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.